Sindirim Sistemi Hastalıklarını Hafife Almayın!

Sindirim Sistemi Hastalıklarını Hafife Almayın!

Medicaa Avcılar Hastanesi'nde İç Hastalıkları Uzmanı olarak görev yapan Dr. Kemal Yıldız, vatandaşları sindirim sistemi hastalıklarına karşı uyardı.

Medicana Avcılar Hastanesi'nde İç Hastalıkları Uzmanı olarak görev alan Dr. Öğretim Üyesi Kemal Yıldız, “İshal, reflü, kabızlık, gastrit ve hazımsızlık gibi rahatsızlıklar önemli sindirim sistemi hastalıklarıdır. Ancak sindirim sistemiyle ilgili rahatsızlıklar bunlardan ibaret değildir. Ülseratif kolit,safra kesesi ve karaciğer hastalıkları, pankreatit, mide ve bağırsak kanserleri de sindirim sisteminde meydana gelen ciddi hastalıklardır.” dedi. Basit sindirim sistemi problemlerinin dahi tedavisi yapılmadığında ilerleyeceğini kaydeden Kemal Yıldız, “Sindirim sistemindeki problemlerin zamanla büyüyerek mide ve kolon kanserine yol açma riski vardır.” diye konuştu.

Medicana Avcılar Hastanesi'nden gelen açıklamada, sindirim sistemiyle ilgili önemli uyarılara yer verildi. Açıklamada, hastanenin dahiliye bölümü doktorlarından Dr. Öğr. Üyesi Kemal Yıldız’ın görüşleri aktarılarak sindirim sistemi hastalıkları nasıl tedavi edilir? Tedavi edilmezse ne olur? soruları yanıtlandı.

' Belirtilere Dikkat '

“Dışkılamada meydana gelen problemler, kusma, bulantı, ağrı veya rahatsızlık hissi gibi şikayetler sindirim sisteminde bir sorun olduğuna işaret eder.” Diyen Yıldız, “Hastalığın türü, şiddeti ve süresi kişiden kişiye farklılık gösterir.” dedi.

Sindirim sistemini oluşturan organlarda meydana gelen hastalıkların bir an önce tedavi edilmesi gerektiğini belirten Yıldız, şunları söyledi:

“Örneğin toplumda hazımsızlık olarak bilinen dispepsi, oldukça yaygın bir sindirim sorunudur. Karın bölgesinin üst tarafında ağrı, şişkinlik ve baskı hissiyle belirti verir. Hazımsızlık tek başına bir hastalık değil; başka bir hastalığın parçasıdır. Safra kesesi rahatsızlıkları, reflü, ülser gibi durumlarda hazımsızlık gelişir ve basite alınmamalıdır.”

' Erken ve Doğru Tedavi Hayat Kurtarıyor '

Dr. Kemal Yıldız, sindirim sistemi kanserlerinde erken ve doğru tedavinin hayati önem taşıdığını ifade etti.

 “Sindirim sistemi hastalıklarının tedavisi, hastalığın türüne ve ciddiyetine göre belirlenir.” Diyen Yıldız; “Bazı hastalarda ilaç tedavisi yeterli gelirken bazılarında cerrahi müdahale gerekebilir. Ayrıca kişiye uygun bir beslenme programı hazırlanmalıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.