Siyah Maske Takmak Koronavirüsün Bulaşmasını Engeller mi?

Siyah Maske Takmak Koronavirüsün Bulaşmasını Engeller mi?

Coronavirüsün ülkemizde görülmesiyle birlikte herkes Coronavirüs tedbirleri kapsamında maske kullanmaya başladı ve maske kullanımı bir zorunluluk olarak hâlâ önemini koruyor. Tercih edilen maske türü ise genellikle yıkanabilir özellikteli siyah maskeler oluyor. Peki siyah maskelerin Coronavirüsten koruduğu doğru mu? Siyah maske Coronavirüsü engeller mi? Kişisel Koruyucu Donanım ve A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Yasemin Öymez konuyla ilgili açıklama yaparak siyah maske kullanımı ile ilgili önemli uyarılarda bu

Yasemin Öymez; siyah maske hususunda dikkatli olunması gerektiğinin altını çizerek; “Piyasadaki ’Yıkanabilir’ olduğu iddia edilen maskelerin büyük bir bölümü hava kirliliğine veya polene karşı da koruma özelliğine sahiptir. Dolayısıyla bu maskeyi taktığınız zaman nefes almakta zorlanırsınız ve çok terlersiniz.” Değerlendirmesinde bulundu.

Öymez; “Piyasada çeşit çeşit maske var. Hepsi farklı bezlerden dikilmiş. Maske seçimi yaparken, rahatımızı ve konforumuzu ön planda tutmalıyız. ‘yıkanabilir maske’ olarak bildiğimiz maskeler ekseriyetle polenden ve hava kirliliğinden koruyacak şekilde tasarlanmıştır. Bu maskelerin genelinde ‘CE’ işareti bulunmaz. Bu da ülkemizde ticaretinin doğru olmadığını gösteriyor. Hem bu maskeler nefes almayı zorlaştırıyor ve fazlasıyla terlemeye sebep oluyor. Maske takmamak da problem ama böyle olunca maskeyi kullanmak da başlı başına bir sorun hâline geliyor.” Diye konuştu.

' Hiç Kullanışlı Değil '

“Siyah maskelerin çoğu dar olarak dikildiği için pek işe yaramıyor.” Diyen Öymez;” Bu maskelerin ebatları Türk insanlarının vücut ölçülerine uygun değil. Daha ziyade uzakdoğu bölgesinde yaşayan insanların vücut ölçülerine göre. Yani çeneyi ve burnun üzerini kapatamıyor. Halbuki virüsten korunmak için maskeyi burun kemiğinden çeneye kadar kapatmak gerek. Devlet tarafından dağıtılan maskeler bu şekilde, gayet kullanışlı. Bu yüzden siyah maskeyi değil devletin verdiği maskeleri kullanmalıyız.” dedi. Sağlık çalışanlarının farklı maske kullandığını belirten Yasemin Öymez; “Onlar daha büyük risk altında olduğu için, kullandıkları maskelerin farklı olması gerekiyor. Ancak devletimizin verdiği maskeler, bizim için fazlasıyla yeterli.” İfadelerini de sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.