Yorgunluğun Ve Bitkinliğin İlacı Olan En Önemli Besinler

Yorgunluğun Ve Bitkinliğin İlacı Olan En Önemli Besinler

Yorgunluk ve bitkinliğe karşı doğal besinler ile baş etmeye ne dersiniz? Birçok kişide eksik bulunan D vitaminini ilaçlar yerine doğal kaynaklardan alarak dinç hale gelebilirsiniz.

Günümüzde sıklıkla ve çoğu kişi tarafından D vitamini eksikliğine rastlanmaktadır. Çoğu kişi tarafından rastlanan D vitamini eksikliği kişilerde baş, kas, eklem gibi vücutlarının belili bölgelerinde ağrılara sebep olmakla beraber gün içinde yoğun şekilde hissedilen yorgunluk ve halsizlik hissini de ortaya çıkarmaktadır. Bu tür sonuçları engellemek amaçlı olarak uzanmalar tarafından tavsiye edilen önlem ise günlük yaşamınızda 15-20 dakika vücudunuzun yeterli güneş ışınlarını almasını sağlamak.

Bazı besinler D vitamini deposu olarak bilinmektedir. Sağlık için çok önemli olan bu vitaminin en çok olduğu besinler ise yağlı balık türleri, süt, yumurta sarısı ve sığır karaciğer gibi besinlerdir.  Uzmanlar tarafından bu besinler ne kadar D vitamini deposu olursa olsun doktora danışılarak tüketilmesi gerektiği söylenilmektedir. 

Uzman Doktorlar Kişilerdeki D vitamini Eksikliklerinin Doğurabileceği Olumsuz Sonuçlar İle Alakalı Yaptıkları Araştırmalarla Bilgilendirdiler

  • Kişilerde görülen, sıklıkla rastlanılan halsizliğe ve belli bölgelerde oluşan vücut ağrılarına dikkat edilmeli!

Kişilerde oluşan vitamin eksiklikleri vücuttaki sistemlerin düzensizliğine neden olmaktadır. Uzmanlar D vitaminin vücut için en önemli olumsuz etkilerinin fosfor,  kalsiyum dengesinde ve kemiklerde görüldüğünü söylemektedirler. Uzmanlar aynı zamanda küçük yaştaki çocuklarda D vitamini eksikliğinin rikets hastalığına ve ileriki yaştaki yetişkinler için ise kemiklerin yumuşamasına ve erimesine yol açtığını söylemektedirler.

Gün içersinde kişiler tarafından yoğun ve yaygın olarak hissedilen vücudun belli bölgelerindeki ağrıların ve yorgunluğun nedeni vücuttaki D vitamini eksikliğidir sebep olabilir.

Bu tür sonuçların dışında D vitamini son dönemlerde kişilerde obezite, otoimmün, metebolik sendrom gibi hastalıkları tetiklediği ve etkilediği görülmektedir.

Uzmanlar D vitamini eksikliğini sadece Türkiye’de değil son yıllarda dünyada da yoğun olarak görüldüğünü söylemektedir. Dünyada sanayileşmiş pek çok ülkede görüldüğü gözlemlenmektedir. Yapılan araştırmalara göre ise Türkiye’nin büyük bir yüzdelik kısmında yaygın olarak D vitamini eksikliği görülmektedir. 

  • D vitamini değeri kişilerde 25(OH) D 45 seviyesi üzerinde olması gerekmektedir

Kişilerdeki dışarıdan alınan ve vücutta bulunan D vitaminin ölçülmesi için uzmanlar 25(OH) D düzeyine bakılması gerektiğini söylemektedir ve bu değerin 45 seviyeden yukarı olması gerektiğini söylemektedirler. 

  • D vitaminin yoğun olarak görüldüğü besinler

D vitamini kişilere güneş ışınları ile gelse bile yağlı balıklarda, ciğerde, sütte ve yumurta sarısı gibi besinlerde de çok yoğun bir şekilde bulunmaktadır. 
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.