50 Bin Kişinin Kullanmış Olduğu Ünlü Firma Kişisel Verileriniz Çalındı Açıklamalarında Bulundu

50 Bin Kişinin Kullanmış Olduğu Ünlü Firma Kişisel Verileriniz Çalındı Açıklamalarında Bulundu

50 bin kişinin kullanmış olduğu ünlü firma kişisel verileriniz çalındı, açıklamalarında bulundu. Sizlerinde hesabı bu firma da kayıtlı olabilir inceleyin.

Ünlü firma kariyer(nokta)net sitesinin yapmış olduğu açıklamada kişisel veri hırsızlığı yaşanmış olduğunu belirtti. Kişisel verileri koruma kurumu da online iş ve eleman bulma firması olan kariyer(nokta)net sitesine kayıtlı olan 50 bin kişi üyenin kişisel verilerinin çalındığı bilgisini aktardı.

Yapılan bu veri hırsızlığı günümüzde oldukça yaygın ve en ağır suçlardan bir tanesi. Bu işlemi yapan siber korsanlar genellikle büyük firmaları hedef alıyor ve firmaların sunucularına erişim sağlayarak saklanmış olan kişisel bilgilere ulaşıyorlar ve bu yapılan işlemden satarak para kazanıyorlar. Daha öncede gündeme gelen  iki büyük firmaların başlarına da aynı şekilde hacker saldırısı gerçekleşmişti. Bunlara bir yenisi daha eklenmiş oldu kariyer(nokta)net.

50 Bin Kişinin Kullanmış Olduğu Kariyer(nokta)net Sitesinde En Büyük Veri Hırsızlığı

Kariyer(nokta)net sitesi 1999 yılından bu yana faaliyette bulunan ve hizmet veren 1 milyondan fazla kişinin özgeçmişinin bulunduğu bir platform. 50 bin kişinin verileri çalındı. Peki bu çalınmış olan kişisel bilgi verileri neler:

  • E-Posta Adresiniz
  • Ad, Soyad Bilgileriniz
  • Doğum Tarihi Bilgileriniz

Bu tarz önemli olan verileriniz. Kişisel verilerin korunma kurumu'nun yapmış olduğu tam açıklama metni ise şu şekilde sıralayabiliriz:

6698 sayılı kişisel verilerinizin korunması kanunu güvenliği ve yükümlülükleri başlığı olan 12'nci madde 5 numara fıkrasında belirtilen işlenen kişisel verilerinizin kanuni bir şekilde olmayan ilegal yollar ile başka kişiler tarafından ele geçirilmesi halinde, veri ile ilgilenen kişi bu durum en kısa sürede kurula bildirmesi gerekir. Bu durumu kurul ilan etme yetkisine sahiptir.

Kullanıcıların Bu Durumda Yapması Gereken İşlem

Kariyer(nokta)net sitesinde sizlerinde hesabı var ise yaptığımız bu açıklamalar sonucunda site ile iletişime geçebilir. Hesap güvenliğinizin sorgulamasını yaptırabilirsiniz. Ama sizlerin ilk yapması gereken durum şifrlerinizi değiştirmek olacaktır. Sosyal medya aracılığı ile kullanıyorsanız bu işlem oldukça önemli mutlaka iletişime geçip sorun ve şifrenizi değiştirmeyi unutmayın.

Kariyer.net'te bir hesabınız varsa siz de açıklamada yer alan iletişim bilgilerinden yola çıkarak, yetkililere ulaşabilirsiniz. Böylece hesabınızın güvenliğini sorgulayabilirsiniz. Fakat her şeyden önce şifrelerinizi değiştirmekte yarar var. Hele ki Kariyer.net'teki hesap şifrenizi, Instagram ve WhatsApp gibi başka platformlarda kullanıyorsanız şifrenizi değiştirmeniz sizin için iyi bir seçenek olabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.