Apple’dan Çok Konuşulacak Logo Davası!

Apple’dan Çok Konuşulacak Logo Davası!

ABD menşeli teknoloji devi Apple tarafından yemek tarifleri ile ilgili paylaşım yapılabilen bir uygulama olan Prepear’a logo davası açıldı. Söz konusu dava kapsamında Prepear’ın armut çizimi olarak resmedilmiş logosunun Apple’ın ısırılmış elma logosuna benzediği iddia edildi. Teknoloji devi Apple’a karşı hukuksal mücadele verecek olan Prepear’ın yalnızca beş çalışanı bulunuyor.

Küresel ölçekte faaliyet gösteren Apple şirketi tarafından, bir yemek tarifi paylaşım uygulaması olan Prepear’a logo davası açıldı. Prepear’ın logosunda bulunan armut çiziminin Apple logosundaki ısırılmış elmaya benzediği iddia edilirken, mahkeme önünde hesaplaşacak olan şirketlerden Prepear’da sadece beş kişi çalışıyor.

Apple öncesinde de Norveçli bir siyasi parti olan Fremskrittspartiet'e ve Alman Bisiklet Yolu (Apfel Route)’a karşı logo davası açmıştı. 

14 Bin Üzerinde Destek İmzası

Apple tarafından yapılan açıklamada Prepear şirketinin armut biçimindeki logosunun iki şirket arasındaki hizmetleri karıştıracağı ve müşterilerin de kafasında karışıklık yaratacağı iddiası ile dava açıldığı aktarıldı. Söz konusu dava gelişmesinin ardından ise Prepear şirketinin kurucu ortaklarından Russell Monson, bir imza kampanyası başlatma kararı aldı. Armutu elmadan kurtaralım başlığı altında küresel ölçekte bir anda yayılan imza kampanyasına ise 14 bin üzerinde kişi katılım sağladı. Monson tarafından yapılan açıklamada ise şirketleri Prepear bünyesinde yalnızca beş kişinin çalıştığı belirtilirken, beş çalışanlı bir şirket olarak küresel ölçekte teknoloji devi olan Apple’a karşı başarılı ve uzun süreli bir hukuk mücadelesi vermenin imkansız olduğu vurgulandı. 

Logolarında herhangi bir benzerlik olmadığının altını çizen Russell Monson, bu kapsamda dünya çapında destek talebinde bulundu. Şirketin başlattığı imza kampanyasına katılım her geçen saniye artarak devam ediyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.