Google bir uygulamanın daha fişini çekti! Google Haberler den artık kalkıyor...

Google bir uygulamanın daha fişini çekti! Google Haberler den artık kalkıyor...

Google Haberler tüm kullanıcılarına uyarı maili attı. Artık o uygulama Google Haberler üzerinden kullanılamayacak. Haber sitesi sahipleri ve Haberlere ilgisi olan tüm kullanıcıları yakından ilgilendiriyor. Bu uygulamanın fişi çekildikten sonra nasıl Haberler sekmesinde nasıl bir durum olacağı ise şimdiden merak konusu oldu.

Son günler de Google Cloud üzerinde yaşanan sorunlar bir çok web sitesini etkilemişti. Bu sorun devam ederken, Eylül ayında Google Haberler de Atom Feed ve RSS ile makale oluşturma uygulamasını kaldıracağını duyurmuştu. 

Kasım ayına geldiğimiz de bu uygulama artık Google Haberler sekmesinde yer almayacak. Bu Atom feed ve RSS üzerinden yayınlanan reklam gelirlerini de etkileyecek. Google Haberler son olarak tüm kullanıcılarına bu uyarı mailini attı.

Google açıklamasında şunlara yer verdi:

Eylül ayının başında, Google Haberler uygulamasının doğrudan RSS ve Atom feed'lerinden makale oluşturmayı yakında durduracağını ve bunun yerine kullanıcıları doğrudan yayıncıların web sitelerine yönlendireceğini sizlere bildirmiştik (Konu: Google Haberler'deki İçerik Yönetimini Basitleştirme).

Daha önceki duyurumuzda da bahsettiğimiz üzere artık Google Haberler'deki içerik yönetiminde gerekli olmayacağından feed tabanlı makale oluşturma işlevini Yayıncı Merkezi'nden kaldıracağız. Buna uygulama içi okumaları izlemek için kullanılan özel Analytics izleme kimlikleri ve üçüncü taraf izleme piksellerinin yanı sıra özel RSS stili ve feed reklamları da dahildir.

Yayınınızda içerik bölümleri oluşturmak için feed'leri kullanmaya devam edebilirsiniz. Ayrıca web konumlarını kullanarak web sitenizin bir kısmına dayalı içerik bölümleri de oluşturabilirsiniz. İçerik bölümleri oluşturmak için hangi yöntemi kullanıyor olursanız olun kullanıcılar Google Haberler uygulamasında makalelerinizden birini açtığında onları web sitenize yönlendireceğiz.

Bu özellikleri Kasım sonuna kadar Yayıncı Merkezi'nden kaldırmayı hedefliyoruz. Web sitenizin mevcut analiz izleme işlevini kullanarak tüm Google Haberler trafiğinizi izleyip ölçmeye devam edebileceğinizi de hatırlatmak isteriz. Search Console'daki Google Haberler performans raporları da bundan etkilenmeyecektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.