Huawei’nin Lisans Süresi Sona Erdi! Artık Güncelleme Gelmeyebilir!

Huawei’nin Lisans Süresi Sona Erdi! Artık Güncelleme Gelmeyebilir!

Huawei’nin Lisans Süresi Sona Erdi! Artık Güncelleme Gelmeyebilir!

Uzunca bir süredir küresel ölçekte ABD tarafından kendisine uygulanan yaptırım ve ambargolara karşı mücadele eden Huawei markası şimdi de yeni bir tehlike ile karşı karşıya kaldı. ABD içerisinde yasal olarak faaliyet yürütebileceği anlaşmaya göre lisans süresi sona eren Çin merkezli teknoloji devi, bir sonraki adımında ne gibi bir uygulamaya gideceğini hesaplamaya çalışıyor. Bir süredir yeni telefonlarını Google servisleri yer almadan çıkarmak zorunda kalan Huawei markası, bu sorunu büyük oranda çözmüş olsa da ABD içerisindeki lisans problemini nasıl çözeceği konusunda kara kara düşünüyor. Lisans süresinin dolması ile birlikte temel olarak bir işletim sistemi probleminin oluşması beklenirken, bu nedenle de eski Huawei kullanıcılarının artık güncelleme almayabileceği dile getiriliyor.

Tüm Dünyadaki Huawei Kullanıcılarını Etkileyecek!

Son açıklanan bilgiler ışığında Çin menşeli teknoloji devi Huawei’nin ABD içerisinde Android işletim sistemi kapsamında aldığı lisansın 13 Ağustos 2020 tarihi ile sona erdiği dile getiriliyor. Henüz yeni sonlanmış olsa da şirketin konu ile ilgili ne gibi bir yöntem izleyeceği ise şimdilik muamma olarak kalmaya devam ediyor. Eğer Çin merkezli Huawei tarafından söz konusu lisans problemine etkin bir çözüm geliştirilemezse küresel ölçekteki tüm Huawei marka telefon kullanıcıları artık işletim sistemi güncellemelerinden mahrum kalabilir. Bu durumun da markanın dünya çapındaki satışlarını ve halihazırdaki kullanım oranlarını çok büyük ölçekte düşürmesi öngörülüyor. Söz konusu durumun en ucuz Huawei modelinden en pahalı ve kaliteli Huawei marka akıllı cihazlara kadar geçerli olduğunu dile getirmekte fayda var.

Diğer yandan şirket bu halde telefon üretmeye devam ederse yeni telefonlarında da işletim sistemi ve Android temelleri anlamında büyük sıkıntı yaşayacağa benziyor. Konu ile ilgili sürecin ilerleyen günlerde netleşmesi bekleniyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.