Mermi Şeklinde Tasarlanmış Olan Uçak Test Uçuş Denemelerine Başladı

Mermi Şeklinde Tasarlanmış Olan Uçak Test Uçuş Denemelerine Başladı

Mermi şeklinde tasarlanmış olan uçak test uçuş denemelerine başladı. Mermi tasarımına sahip uçağın detaylarını ve yaptıklarını görünce şok olacaksınız.

Mermi şeklinde tasarlanmış olan uçak test uçuş denemelerine başladı. Otto Aviation, mermi tasarımıyla yapıldığı için mermi uçak adını alan Celera 500L model uçağı tanıttı. Bu model uçak 10 'da 1 kadar yakıt harcaması oluyor.

Havacılık şirketlerinin en önemlilerinden biri de yakıt tasarruf konusunu geliştirmek ve verim alabilmek. Bunun içinde farklı tasarımlar ile karşımıza çıktığını görebilirsiniz. Bu tasarımların en farklı olanında 2017 yılında Güney Kaliforniya Lojistik Havalimanı tarafında görüntülenmiş mermi tarzında dikkat çekmiş bir uçaktı. İşte bu uçak bunca aradan sonra resmi olarak tanıtılmış oldu.

Mermi Şeklinde Tasarlanmış Olan Uçağın Detayları

Otto Aviation tarafına ait olan uçağın detay bilgileri bunca zamana kadar gizli tutuldu. Otto Aviation şirketi en sonunda uçağa dair detayları paylaşma kararı aldı. İşte detaylar:

  • Celera 500L ismini alan bir model uçak
  • 6 yolcu kapasitesine sahip
  • 740 kilometre kadar hıza ulaşım sağlıyor
  • Tek yakıt ile 8334 kilometre menzile ulaşıyor
  • 3 - 5 kilometre mesafede tüketmiş olduğu 1 galonluk yakıt ile 30 - 40 kilometre mesafe alabiliyor.
  • %90 yakıt tasarrufu sağlıyor.

Mermi şeklinde tasarlanmış olan Celera 500L uçağın detaylarını bu şekilde özetleyebildik.

Mermi Şeklinde Tasarlanmış Olan Uçağın Saatlik Maliyeti Ne Kadar?

Otto Aviation şirketi Celera 500L uçağının 1 saatlik uçuş fiyatı yakıt tasarruf özelliği olduğundan ötürü 328 dolar gibi bir miktar çıkıyor kaşımıza. Ülkemizdeki fiyata göre hesaplayacak olursak bir kişi için 400 TL gibi bir miktar  diyebiliriz.

Celera 500L uçağı şekil ve kanatları ile sağlamış olduğu laminer akışlar ile uçağın en az sürtünme ile uçtuğu ve böylelikle tasaruf ettiği anlatılırken. Bu tasarım büyük uçaklar için geçerli olmadığı söyleniyor. Ama bu uçak yolcular tarafından değil kargoların getirilip götürülmesi için kullanılacağını görmüş oluyoruz. Bu uçağımızın ilk üretimi 2025 yılında olduğu biliniyor. Peki bizler bu uçağı görebilecek miyiz acaba?

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.