NASA, Beyrut Patlamasına Dair Şok Kareler Paylaştı

NASA, Beyrut Patlamasına Dair Şok Kareler Paylaştı

Lübnan’ın Beyrut Limanı’nda geçtiğimiz günlerde meydana gelen patlama kapsamındaki uydu görüntüleri Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından paylaşıldı. Patlamanın yarattığı etkinin 3.3 ve 4.5 şiddetleri arasındaki bir depreme eşit olduğu belirtildi.

Lübnan’ın Beyrut Limanı’nda 4 Ağustos günü meydana gelen patlamada, 12 numaralı depoda bulunan patlayıcı maddeler tüm kenti sarsacak bir güçte infilak etmişti. Patlama sonucunda 158 kişinin hayatını kaybettiği bildirilirken, 6 bin civarında insanın da yaralandığı aktarılmıştı. Son olarak patlamaya ilişkin NASA tarafından son dakika paylaşılan uydu görüntüleri de dehşetin ne denli büyük olduğunu ortaya serdi.

NASA, Beyrut Patlamasına Dair Şok Kareler Paylaştı

Yeraltında Tünel İddiası

Beyrut Limanı’ndaki patlamanın ardından uluslararası gündem haberlerini meşgul eden bir diğer konu da patlamanın gerçekleştiği bölgede bir yeraltı tüneli bulunduğu iddiası idi. Söz konusu tünelin yerel bir örgüte ait olduğu iddia edilirken, Lübnan tarafından ise bu iddialara yönelik jet hızıyla yalanlama geldi. Söz konusu açıklama Lübnan Ordusu tarafından yayımlandı. 

Uluslararası haber ajanslarında geçen iddiaların gerçekle bağdaşmadığının belirtildiği Lübnan Ordusu açıklamalarında, limandaki tahıl silolarının alt bölümünde bir yapı olduğu ve bu yapının da silolardan operasyon odalarına gittiği ifade edildi. Lübnan Ordusu, söz konusu yapıları bir örgüte ait yeraltı tüneli olarak göstermenin büyük bir yalan olduğunu belirtti.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn ise yaptığı açıklamada, Beyrut Limanındaki patlamaya 6 senedir limanda tutulan 2 bin 750 tonluk bir amonyum nitrat maddesinin sebep olduğunu aktarmıştı. Söz konusu açıklamaların ardından sosyal medyanın yanında Lübnan içerisinden ve dünya basınından da pek çok soru ve ihmal iddiası gündeme gelmeye başladı. Bu kapsamda tüm dünya tarafından patlama özelliği olduğu bilinen 2 bin 750 ton değerinde amonyum nitratın neden 6 senedir liman içerisinde bekletildiği sorgulanıyor.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.