Zynga Bir Türk Oyun Şirketi Daha Satın Aldı

Zynga Bir Türk Oyun Şirketi Daha Satın Aldı

ABD’nin ileri gelen oyun şirketlerinden Zynga, Türk oyun firması Rollic Games’i 1 milyar 194 milyon TL ile satın aldı.

Geride kalan sürede Paek Games’i satın alan Zynga, merkezi İstanbul’da bulunan mobil oyun şirketi Rollic Games’i de satın aldı. Zynga bu satın alım için tam 168 milyon dolar ödedi.

ABD'li Zynga, Peak Games'in ardından İstanbul merkezli mobil oyun firması Rollic Games'i, 168 milyon dolara (1 milyar 194 milyon TL) satın aldı.

Zynga’nın CEO’su Frank Gilbeau konuyla ilgili açıklamalarda bulunurken, Rollic Games’in arkasında müthiş kreatif bir ekibin olduğunu ifade etti. Rollic ve Zynga’nın birlikte çok daha agresif şekilde büyüyeceğini ifade eden Gilbeau’nun şirketi Zynga’nın İstanbul merkezli oyun şirketi Rollic Games’in yüzde 80’ini satın aldığı kaydedildi.

Rollic Games ile İlgili Bilgiler

Rollic Games şirketi 2018 yılı sonunda Deniz Başaran, Burak Vardal ve Mehmet Can Yavuz ortaklığı ile kurulmuş ve firma özellikle ABD’de ücretsiz oyunlar kategorisinde en çok indirilenler bölümünü domine etmişti. Günde 5 milyon ayda ise 65 milyon aktif kullanıcıya ulaşan Rollic Games, Repair Master 3d, Go Knots 3d ve Tangle Master 3d gibi oyunları elinde bulunduruyordu.

Zynga, geride kalan haftalarda bir başka Türk oyun firması Peak'i 1.8 milyar dolar ödemek suretiyle satın almıştı. 

Halka açık şirket olmayan fakat değeri 1 milyar doları aşmış olan genç teknoloji şirketlerine ‘unicorn’ adı veriliyor. Tüm dünyada 500 civarında unicorn bulunmakta. Zynga’nın Peak Games için ödemiş olduğu 1.8 milyar dolarlık satış rakamı Türkiye’de bugüne kadar gerçekleştirilen en büyük şirket satışlarından biri oldu ve bu satışla birlikte Peak Games Türkiye’deki ilk unicorn olmayı başardı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.