KYK burs, kredi ücretlerine zam mı geliyor? KYK kredi ve burs ücreti en az 1.150 TL....

KYK burs, kredi ücretlerine zam mı geliyor? KYK kredi ve burs ücreti en az 1.150 TL....

CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu’na yurt ve burs sorunları hakkında yazılı soru önergesi verdi. Üniversite öğrencilerinin büyük bir çoğunluğunun barınma soruları ile karşı karşıya olduğunu söyleyen Göker, “Hesaplamalara göre 2002 yılındaki ücret değerine ulaşabilmesi için burs miktarının en az bin 150 TL olması gerekmektedir” dedi.

Sözcü gazetesi yazarı İsmail Akın köşesinde kaleme aldığı yazıda KYK burs ve kredi haberinin detayı şöyle..

CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, öğrencilerin yurt ve burs sorunları hakkında Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu'nun yanıtlaması istemiyle meclise soru önergesi verdi.

“ÖĞRENCİLERİMİZİN BİRÇOĞU EĞİTİMLERİNİ YARIDA BIRAKMAK ZORUNDA KALMAKTADIRLAR”

Kredi Yurtlar Kurumu tarafından sağlanan burs miktarının da hem yeterli sayıda hem de yeterli miktarda olmadığını belirten Göker, önergede şunları söyledi:

“Sayın Cumhurbaşkanı'nın muhalefeti eleştirmek için kullandığı, 2002 yılında 45 liracıktı şimdi ise 650 lira dediği burs miktarları karşılaştırıldığında, 2002 yılındaki burs miktarı ile 1,44 çeyrek altın alınabiliyordu. Bugün 650 lira ile 0.81 çeyrek altın alınabilmektedir. Yani 1 çeyrek altın bile alınamayan burs miktarını büyük bir artış gibi göstermek doğru değildir.

Hesaplamalara göre 2002 yılındaki ücret değerine ulaşabilmesi için burs miktarının en az 1150 TL olması gerekmektedir. 2002 yılında asgari ücretle 6,7 çeyrek altın alabilen bir çalışan, bugün asgari ücretle 3,53 çeyrek altın alabilmektedir. Dolayısıyla gelirleri reel alım gücü olarak neredeyse yarıya düşmüş ailelerinden de yeterli maddi desteği göremeyen öğrencilerimizin birçoğu eğitimlerini yarıda bırakmak zorunda kalmaktadırlar”

GÖKER’DEN BAKAN KASAPOĞLU’NA SORULAR

Göker, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu'na şu soruları yöneltti:

– 2021-2022 eğitim öğretim yılında burs verilecek öğrenci sayısı kaçtır?

– 2020-2021 eğitim öğretim yılında kaç öğrenciye toplam ne kadar burs ödenmiştir?

– Öğrencilere burs sağlama kriterleriniz nelerdir?

– 2002 yılı ile karşılaştırıldığında alım gücü olarak öğrencilere verilen 650 TL burs miktarının,

– 2002 yılı burs ücretinin altında bir ücret olduğu hususunda açıklamanız nedir?

-Bu gerçek karşısında burs ücretlerini artırmayı düşünüyor musunuz?

– 2021-2022 eğitim öğretim döneminde KYK yurtlarından yararlanan öğrenci sayısı kaçtır?

– Barınma sorunu yaşayan ve bu nedenle eğitimlerini bırakmak zorunda kalan öğrenciler için herhangi bir çalışmanız var mıdır?

Kaynak: Sözcü

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.