Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten Emekli Maaşlarına İlişkin Kritik Açıklama!

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten Emekli Maaşlarına İlişkin Kritik Açıklama!

Emekli maaşı zammına ilişkin açıklamalar peş peşe geliyor. Son olarak Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in en düşük emekli maaşına yönelik çalışmaları doğrularken, Ak Parti kanadından bir açıklama daha geldi. Hatırlanacağı gibi nisan ayında yapılan düzenlemeyle seyyanen zamla en düşük emekli maaşı 7 bin 500 TL'ye yükseltilmişti.

Emekli maaşı zammına ilişkin açıklamalar peş peşe geliyor. Son olarak Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in en düşük emekli maaşına yönelik çalışmaları doğrularken, Ak Parti kanadından bir açıklama daha geldi. Hatırlanacağı gibi nisan ayında yapılan düzenlemeyle seyyanen zamla en düşük emekli maaşı 7 bin 500 TL'ye yükseltilmişti. Bu kapsamda SSK ve Bağ-Kurlular TÜİK tarafından açıklanan enflasyon oranına ilişkin enflasyon farkı ile emekli maaşı hesaplaması yapmaya başladı. İşte 2024 emekli ek zammı hesaplama tablosu...

Emekli maaşına ilişkin yapılan son dakika açıklamaları kamuoyunun gündemini meşgul etmeye devam ediyor. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek katıldığı bir televizyon programında emekli zammına ilişkin "En düşük emekli maaşı için Cumhurbaşkanımız bize talimatı verdi. Konu hakkında çalışıyoruz. Bütçe dengesini bozmadan, bu imkanları nasıl sağlayabiliriz, ciddi nitelikli bir çalışma yapılıyor." ifadelerini kullandı. Peki, "Emekli maaşı ne kadar olacak, emekli maaşına ek zam gelecek mi?" İşte 2024 emekli maaşı hesaplama ekranı...

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek 'En düşük emekli maaşı' için çalışma yapıldığını doğrularken bir açıklama da AK Parti'den geldi.

AK Parti'nin TBMM Grup Başkanı Abdullah Güler, planlanan emekli zammı için "Bütçe dengesini bozmadan, bu imkanları nasıl sağlayabiliriz, ciddi nitelikli bir çalışma yapılıyor. Ekim veya kasım ayı içeresinde tamamlanıp Meclise intikal ederse biz de bu konuda hızlı bir çalışmayı ortaya koyacağız. Hazine ve Maliye ile Çalışma Bakanlığımız bu konuda büyük bir gayret gösteriyor." dedi.

Emekli maaşı düzenlemesi yolda! Katıldığı bir televizyon programında açıklamalarda bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek "Memurlarla müzakereler yapıldı, işçilerimizle de yılın başında bağlanmıştı. Emeklilerimizi enflasyona ezdirmeme diye bir ilkemiz var. En düşük emekli maaşı alanların durumunun iyileştirilmesine yönelik, Cumhurbaşkanımızın talimatı oldu o çalışmaları yapıyoruz. O konuda çok netiz.

Çalışanımızın yanındayız, çalışanlarımız çok değerli. Emeklilerimiz çok değerli. Ama ülkenin imkanları çerçevesinde hareket etmemiz lazım. Zor bir dönemden geçiyoruz. Yüzyılın felaketi yaşanmış. Felaketin yaralarını sarmayı önceliklendirmeyi, eminim 86 milyonun tamamı istiyor." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, emekli maaşı ek zammına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Yılmaz, enflasyon farkının yansımasının memur emeklilerinin maaşlarında göreceğini, diğer emeklilerle ilgili dengeleyici bir çalışmayı dikkate alabileceklerinin altını çizdi. Yılmaz, emekli ara zammı çalışmalarını yıl sonuna kadar sonuçlandırmayı öngördüklerini açıkladı.

AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım ise açıklama yaparak, düzenleme için tarih verdi. Yıldırım, memur maaş zamlarıyla ilgili, "Meclis açılır açılmaz emekli maaşı çalışması yapılacak" dedi.

Emekli maaşlarına yapılacak olan düzenlemenin detaylarına ilişkin henüz net bir açıklama gelmedi. Ancak önümüzdeki günlerde konuyla ilgili yeni gelişmeler yaşanabilir.

SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarının yılsonuna kadar sadece 2023'ün temmuz-aralık dönemindeki enflasyon oranında artması bekleniyor. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla emeklilerin aylıklarında ilave bir artışın ocak ayında yürürlüğe gireceği tahmin ediliyor. Bu çalışma çerçevesinde kanun değişikliği yapılacak ve SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine ilave bir artış sağlanacak.

Şu an itibarıyla en düşük SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıkları ne kadar olacak konusunda resmi bir açıklama bulunmamakla birlikte, çalışmaların devam ettiği ve yakın bir tarihte açıklama yapılması bekleniyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.