Kira Geliri Olanlar Dikkat! Ödemeler İçin Verilen Süre Bugün Doluyor!

Kira Geliri Olanlar Dikkat! Ödemeler İçin Verilen Süre Bugün Doluyor!

Konut ve iş yeri sahibi olup, 2019 yılı içerisinde taşınmazlarını kiraya vererek kira geliri elde eden vatandaşlar için kira gelir vergisi yükümlülüğü bulunuyor. Bu kişiler için son ödeme tarihi konusunda uyarı verildi. Kritik sürecin bugün sona erdiği ifade edildi.

Ev sahibi olup, sahip olunan taşınmazı kiraya veren ve bunun sonucunda kira geliri elde eden kişiler için son uyarı yapıldı. Özellikle sahip olunan taşınmaz üzerinden 2019 yılı içerisinde kira geliri elde etmiş ve bunu belgelendirmiş olan kişiler için verilen sürenin bugün dolacağı açıklandı. Evini kiraya veren ev sahipleri için kazandıkları gelir üzerinden kira gelir vergisi ödemeleri bekleniyor. Zorunlu olan bu ödemenin ödenmemesi halinde faiz işleyeceği gibi cezai işlem de uygulanabiliyor.

Gelir Vergisi Ödeyecekler İçin Bugün Son Uyarı!

Toplam tahsil edilen kira geliri üzerinden hesaplanan kira gelir vergisi tek bir seferde ödenebileceği gibi bu süreçte iki taksit olarak da ödeniyor. İlk taksit ödemelerinin çok önce yapıldığı bu süreçte ikinci taksit ödemelerini henüz yapmayanlar için son ödeme tarihinin bugün olduğu açıklandı.

Konut ve iş yeri kirası alan kişilerin ödemekle yükümlü oldukları bu ödemenin bugün mesai saati bitimine kadar tamamlanması gerekiyor. İkinci taksit ödemelerinin 1 Temmuz 2020 tarihinde başladığı açıklanmıştı. Bunun üzerine ödemelerin bugün itibariyle son bulacağı belirtildi.

Kredi Kartıyla Taksit İmkanı Bulunuyor!

Gelir vergisi kişilerin ödeme seçeneklerine göre taksitli bir şekilde de yapılabilir. Bazı kredi kartları düzenlemiş oldukları yeni kampanyalarla birlikte ekstra taksit imkanı sağladıklarını açıkladılar.

Ödemeler Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sayfası üzerinden yapılabilecek. Özellikle Hazır Beyan sisteminin hazırlanmasının ardından ev ve iş yeri olup kiraya vermiş olan kişilerin vergi ödemelerini yapmaları çok daha kolay bir hal aldı. İnternet sitesi üzerinden kredi kartı ile ödeme yapılabilir. Kredi kartının türüne göre banka tarafından ekstra olarak taksitlendirme yapılabileceği belirtildi.

Her taşınmaz sahibinin aldığı kira ve elde etmiş olduğu gelire göre farklı bir ücretlendirme yapılmaktadır. Bu süreçte ödemelerin yapılmaması halinde bugünden sonra faiz süreci başlayacak ve belirli bir süre sonra da cezai işlem uygulanabilecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.