Konut alacaklar dikkat..! Uzmanlardan uyarı var..! Ev fiyatları daha çok artacak mı?

Konut alacaklar dikkat..! Uzmanlardan uyarı var..! Ev fiyatları daha çok artacak mı?

Covid-19 tüm sektörleri etkilediği gibi dünya ekonomisi üzerinde olumsuz etkilerini sürdürmeye devam ediyor. Ülkemizde de lokomotif sektör olarak görülen inşaat sektörü de durumdan olumsuz etkilendi. Fiyatlar yükseliyor mu, konu ile ilgili detaylar…

Covid-19 tüm sektörleri etkilediği gibi dünya ekonomisi üzerinde olumsuz etkilerini sürdürmeye devam ediyor. Ülkemizde de lokomotif sektör olarak görülen inşaat sektörü de durumdan olumsuz etkilendi. Son olarak kredi faizleri %1 altına çekildi ve konut satışları büyük bir hız kazandı. İşte konut fiyatlarında son durum…

Kredi faiz oranlarında ciddi bir düşüş sağlandı. Uzun süredir durgunluk yaşayan konut sektörü yeniden hareketlendi. Bu sebeple haziran ayında satışlar son yıllardaki satış oranlarının iki katına çıktı ve 190 binin üzerine geçti. 190.000 konutun 104.000’i ise konut kredisi sayesinde satın alındı. Bu da faiz oranındaki düşüşün piyasayı canlandırdığını kanıtlar nitelikte. Ancak faiz oranındaki düşüş konut fiyatlarının artışına neden oldu. Ev fiyatlarının yükselmesi konut kredilerinin sağlamış olduğu hareketliliği biraz düşürdü.

Faizlerde Düşüş Yaşanması Konut Fiyatını Artırdı Mı?

Genel olarak düşüş satışı ve fiyatları etkiledi. Ancak bu durum farklı konulara da bağlanabilir. Sıfır konutlarda en az yüzde 10-15 gibi ciddi artışlar oluşurken ikinci el konutlarda oran çok da yüksek görünmüyor. Günümüzde 800 - 850 bin TL gibi yüksek rakamlara ulaşan fiyatlar 2. el konutlarda yüksek seviyede artış oluşmadığını gözler önüne seriyor. Peki, düşük fiyata konut alabilmek mümkün olabilir mi?

Düşük Fiyat'tan Konut Bulabilmek Mümkün Mü?

Düşük faiz oranı devam ettiği sürece düşük fiyatlardan konut almak mümkün olmayacak. Ancak sıfır konut yerine ikinci el konutları tercih ederek yüksek fiyat artışından etkilenmeden konut sahibi olabilirsiniz. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmak istemiyorsanız acele etmeden fiyatların oturmasını bir süre bekleyerek duruma göre kararınızı verebilirsiniz. Mevcut ekonomik koşullar farklı durumların cisi olabilir ve bu durumlar kimi zaman sizin için avantaj oluşturabileceğini unutmamak gerekir.

Konut Satın Alacaklar Bir Süre Daha Bekleyin…

Faizlerin düşürülmesi ile birlikte yoğun bir hareketliliğin yaşandığı konut satışında kötüleşen ekonomi nedeniyle kredilerin pek çoğu geri ödenemiyor ve bu da kredisi ödenemeyen konutların bankalar tarafından satışlarının yapılmasına neden oluyor. Şu an faizler düşse de fiyatlar sebebiyle konut almak sizler için dezavantaj olabilir. Bir süre bekleyip gelişmeleri takip edebilirsiniz.

Kredi Şartlarını Değerlendirerek Konut Satın Alabilirsiniz

Konut kredisi kullanarak ev almak isteyenler bu yöntemi kullanıyorlar. Hayalinizdeki eve sahip olmak için hem fiyatının uygun olması hem de satın alacağınız evin ve şartlarınız da uygun bir ödeme seçeneğinin olması gerekiyor. Bunun tersi bir işlem yaptığınız da kötü sürprizlerle karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle konutun tutarını yüzde 25'ini peşin ödeyerek kredi notunuzun 1100 civarında olmasına dikkat etmelisiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.