Konut Kredi Faiz Oranları Yükseldi! Konut Fiyatlarına Zam Mı Geliyor?

Konut Kredi Faiz Oranları Yükseldi! Konut Fiyatlarına Zam Mı Geliyor?

Konut kredi faiz oranlarının arka arkaya güncellenmesi ve sonucunda artması ile birlikte gözler konut fiyatlarına çevrildi. Pek çok kişi konut fiyatlarının düşüp düşmeyeceğini merak ediyor. Uzmanlar bu konuda neler söylüyorlar?

Emlak piyasasına destek olmak ve satışları canlandırmak için yapılan konut kredi destek paketleri pek çok vatandaşın ilgisini çekti. Kamu bankaları tarafından hazırlanan kredi paketlerinden faydalanmak için bir dönem bankaların önünde adeta uzun kuyrukların oluştuğu tespit edildi. Bu süreçte düşürülen faiz oranları nedeniyle piyasada kur yükselmeleri yaşandı.

Altın ve döviz kurunda meydana gelen rekor sayılabilecek yükselişler Türkiye ekonomisini derinden etkiledi. Bu artışların altında bankaların uygulamış oldukları düşük kredi faiz oranlarının da etkisi olduğu belirtildi. Bu süreçte gerekli önlemlerin alınması için harekete geçildi.

Merkez Bankası tarafından bankalara sağlanan likidite miktarında bir kısıtlamaya gidildi. Piyasa yapıcı bankalara uygulanan bu durum fonlama maliyetlerinin de yükselmesine neden oldu. Yükselişin ardından masrafları karşılamak isteyen bankalar bu süreçte kredi faiz oranlarını yeniden güncellediler.

Konut Kredi Faiz Oranları Yükseldi

Bankalar tarafından sunulan düşük faiz oranları hızla yükselmeye başladı. Bu durum arka arkaya yapılan güncellemelerle birlikte vatandaşı da son derece etkilerken psikolojik sınır olarak kabul edilen yüzde 1 seviyelerine ulaşmalarına neden oldu.

Kredi faiz oranlarında bir yükselişin yaşanmasının ardından şimdilerde konut fiyatlarında nasıl bir değişim yaşanacağı merak konusu haline geldi.

Konut Fiyatları Düşecek Mi?

Faizlerin düşük olduğu dönemde vatandaşın ilgisini fark eden fırsatçılar bu dönemde konut fiyatlarını hızlı bir şekilde yükselttiler. Bu durum vatandaşın alım gücünü de olumsuz etkiledi. Şimdilerde döviz kurlarında yaşanan yükselişin üstesinden gelmek ve piyasaları rahatlatmak için Merkez Bankası tarafından alınan bir karar sonrasında sıkılaşma politikasının uygulanmasına karar verildi. Bu durum kısa süre içerisinde konut kredi faiz oranlarına yansıdı.

Konut piyasası uzmanları tarafından kredi faiz oranlarının yükseltilmesi değerlendirildiği zaman bu durumun konut piyasasında etkili olacağı ve bir süredir yüksek olan fiyatların yeniden düşmeye başlayacağı düşünülüyor.

Bir süredir artan konut fiyatlarının kademeli olarak zaman içerisinde gerçek ve eski değerlerine dönmesi bekleniyor. Bu konuda vatandaşlara alım konusunda daha temkinli olmaları ve faizlerin oturmasını beklemeleri öneriliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.