Konut Kredi Kampanyasının Bitişi Fırsatçıları Üzdü! Ev Fiyatları Düşecek Mi?

Konut Kredi Kampanyasının Bitişi Fırsatçıları Üzdü! Ev Fiyatları Düşecek Mi?

Konut kredi piyasasında meydana gelen hareketlilik son zamanlarda yeni heyecanlara neden oldu. Konut kredi faiz oranlarının yeniden yükselmesi nedeniyle fırsatçılar için kötü haber geldi. Bu süreçte konut fiyatları düşecek mi?

Pandemi sürecinde normalleşme adımlarının desteklenmesi ve piyasaların hareketlendirilmesi için kamu bankaları tarafından ortak olarak alınan bir karar sonrasında konut kredi faiz oranlarında bir düşüş yaşanmıştı. Bu düşüş tarihi bir düşüş olarak ifade edilmişti. Bunun ardından pek çok vatandaş için hayal olan konut alım satım işlemleri bu süreçte yeniden hareketlenmeye başladı.

Konut almak isteyen vatandaşlar ev fiyatlarını araştırmaya başladıkları zaman ise büyük bir hayal kırıklığı yaşadılar. Sıfır ve ikinci el konut faizlerinin düşürülmesinin ardından fırsatçıların harekete geçtikleri belirlendi. Bu süreçte pek çok ev sahibi ve emlakçının durumu fırsat bilerek ev fiyatlarını iki katına çıkardılar.

Fırsatçılar İçin Kötü Haber!

Son zamanlarda mevduat faizlerinin düşüşü döviz piyasasını olumsuz etkiledi. Döviz fiyatlarında yaşanan ani yükseliş sonrasında Merkez Bankası yeni kararlar almaya başladı. Bu karar çerçevesinde faizlerin yeniden kademeli olarak yükseltilmesine karar verildi. Faizlerin yükseltilmesi ile birlikte konut kredi kampanyası da son bulmuş oldu.

Konut kredi kampanyasının bitmiş olması fırsatçıları derinden üzdü. Bu süreçte yapılan açıklamalar sonrasında yeniden artan konut piyasasının eski seviyesine dönmüş olabileceği ifade ediliyor. Vatandaşın yaşamış olduğu mağduriyetin bu süreçte bir nebze olsun son bulabileceği  belirtildi. Ancak kredi faiz oranlarının yükselmiş olması yine de tartışmalara neden oldu.

İlan sitelerinde pek çok ev yüksek fiyatı ile alınamamış ancak pek çok ev arayan vatandaşın listesine girmeyi başarmıştı. Şimdiden bir fiyat karşılaştırması yapıldığı zaman fiyatlarda küçük düşüşlerin yaşandığı belirlendi. Bu fiyatların birkaç hafta içerisinde yeniden düşmesi bekleniyor. İlerleyen haftalarda da konut kredi faiz oranlarında yeni yükselişlerin yaşanması olağan bir durum olarak ifade ediliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.