Konut Kredi Kampanyasıyla Hem Konut Satışları Hem de Fiyatlarında Rekor!

Konut Kredi Kampanyasıyla Hem Konut Satışları Hem de Fiyatlarında Rekor!

Konut satışlarında meydana gelen yükselişin ardından Merkez Bankası tarafından da yayınlanan rakamlar sektörün yaşamış olduğu hareketliliği gözler önüne seriyor. İşte konut satışlarına gelen zam oranları!

Konut piyasasını hareketlendirmek adına Haziran ayında kamu bankaları tarafından vatandaşa sürpriz olan konut kredi kampanyası açıklanmıştı. Bu kampanya ile birlikte konut kredi faiz oranları rekor seviyeye düştü. Kamu bankaları tarafından sunulan bir diğer imkan ise uygun ödeme koşulları ve bir sene erteleme imkanı olmuştu. Haziran ayında kampanyanın açıklanması ile birlikte son derece durgun olan konut sektöründe büyük bir hareketlilik meydana geldi.

Temmuz ayında ortaya konan istatistikler çerçevesinde konut satışlarında büyük bir rekor elde edildiği ancak bununla birlikte konut satışlarının da yükseldiği tespit edildi.

Ev Fiyatlarına Yüzde 25,7 Oranında Zam!

Dün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından Hedonik Konut Fiyat Endeksi açıklandı. Açıklanan oranlar çerçevesinde konut fiyatlarında Haziran ayında kampanyanın açıklanmasının hemen ardından yüzde 2.6 oranında bir zam yapıldığı tespit edildi. Ancak Temmuz ayında konut fiyatlarında meydana gelen artışın yüzde 25.7 oranında olduğu ifade edildi.

Konut fiyatlarında meydana gelen bu ani ve yüksek artışın nedenleri araştırılmaya başlandı. Bunun üzerine uzmanlar ucuz kredi desteğinin vatandaşın iştahını artırdığını ve bunun üzerine bir anda konut sektörüne yöneldikleri belirtildi.

Konut alımında gösterilen ilgi ise bu süreçte fiyatları yukarı yönlü çekmeye başladı. 2020 yılının Ocak ayından Haziran ayına kadar geçen süre içerisinde konut fiyatlarına gelen zammın yüzde 17.4 seviyelerinde olduğu belirtilmiş oldu.

Konut Satışında Rekor!

Konut piyasasında meydana gelen hareketliliğin en önemli mimarının konut satışına olan ilginin olduğu ifade edildi. Haziran ayı konut satış verilerine bakıldığı zaman 190 bin konut satışı yapıldığı açıklandı. Temmuz ayı rakamları ise büyük şaşkınlığa neden oldu. Toplam 229 bin 357 konut satışı gerçekleşti. Yapılan değerlendirmelerde bu satış  oranının Cumhuriyet tarihi içerisinde bir ilk olduğu açıklandı.

Temmuz ayında yapılan rekor satış oranlarının ardından son bir sene içerisinde yapılan konut satışlarına gözler çevrildi. İstatistiklere bakıldığı zaman toplam konut satışının 1 milyon 500 bin barajını açtığı açıklandı. Bir yılda toplam 1 milyon 594 bin 823 adet konut satışının gerçekleştirildiği açıklandı. Bu süreçte hem konut satışı arttı hem de konut fiyatları yükseldi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.