KYK Yurt Başvuruları ile İlgili Açıklama! Yurt Başvurusu Ne Zaman Yapılır?

KYK Yurt Başvuruları ile İlgili Açıklama! Yurt Başvurusu Ne Zaman Yapılır?

Üniversite tercih işlemlerinin tamamlanması ve 2020 - 2021 eğitim - öğretim yılına ait takvimin şekillenmesi ile birlikte KYK yurt başvurularına dair detaylar da merak konusu olmaya başladı. Bu anlamda KYK yurt başvurularının ne zaman ve nasıl yapılacağına dair detaylar haberimizde…

Koronavirüs pandemisinin de etkisiyle üniversite sınavı, tercih gibi süreçler biraz gecikmeli gerçekleşse de 2020 - 2021 eğitim - öğretim yılının sorunsuz bir biçimde ilerlemesi bekleniyor. Bu anlamda yeni eğitim - öğretim yılı yaklaştıkça KYK yurt başvuruları da fazlasıyla merak edilen konular arasına giriyor. KYK yurt başvuruları geçtiğimiz sene 19 Ağustos tarihinde başlamıştı. Ancak bu sene pandeminin de etkisiyle henüz bu konuda resmi bir açıklama yapılmadı. Peki, KYK yurt başvuruları ne zaman yapılır? Hangi adımlar takip edilir?

KYK Yurt Başvurusu Nasıl Yapılacak?

YÖK tarafından yapılan en son açıklamalara göre bu sene üniversitelerin 1 Ekim 2020 tarihinden itibaren açılması öngörülüyor. Bu anlamda YKS sonuçları ışığında üniversitelere kayıt hakkı kazanan öğrencilerin kayıt süreçleri de 31 Ağustos tarihinde başlatılacak. Henüz sonuçlar açıklanmamış olsa da üniversiteye yeni girecek olan tüm öğrencileri büyük bir heyecan kaplamış gözüküyor.

Her sene en çok merak edilen konular arasında yer alan KYK yurt başvurularının da üniversite tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından yakın bir tarih içerisinde başlatılması öngörülüyor. Her ne kadar geçtiğimiz yıl bu süreç 19 Ağustos tarihinde başlatılmış olsa da bu sene koronavirüs pandemisi ile ciddi bir gecikme yaşanacağa benziyor.

KYK yurt başvurularının her sene olduğu gibi bu sene için de e-devlet sistemi üzerinden alınması bekleniyor. Bu anlamda yapılacak başvurulara dair değerlendirmelerin sonuçlarının ise yine her yıl olduğu gibi bu yıl da KYK Genel Müdürlük internet sayfası  http://sonuc.kyk.gov.tr üzerinden ilan edilmesi öngörülüyor. Bu anlamda net tarihin tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından kesinleşeceği dile getiriliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.