Uzaktan Eğitim Nasıl Olacak !

Uzaktan Eğitim Nasıl Olacak !

Uzaktan Eğitimde Yeni Fikirler! Dünya ve Türkiye'de yeni bir dönem başladı ‘’Uzaktan Eğitim’’

Uzaktan Eğitime Bir Fikrim Var !

Koronavirüsün şu anda dünya çapında bir salgın olarak daha bilinmediği 10 Şubat 2020 tarihinde, Eğitim Bilişim Ağı (EBA) altyapısını "Eğitimde Fırsat Adaleti" anlayışı doğrultusunda yapay zekâ sistemleriyle desteklenen, Millî Eğitim Bakanlığı, covid-19 süreciyle okullardaki eğitime ara verilmesinden sonra, dünyada uzaktan eğitime başlayan ilk devletler arasındaki bulundu.

Uzaktan eğitim aşamasında takriben 3,1 milyar erişim sayısıyla EBA, Türkiye'de en fazla ziyaret edilen 10. web site, dünyada ise en çok ziyaret edilen 3. eğitim sitesi oldu. EBA Mobil uygulaması ise Android cihazlar için 16.7 milyon, IOS cihazlar için 1.8 milyon indirilme sayısına ulaştı. Uzaktan eğitim aşaması süresince 7 milyon 383 bin 213 öğrenci, 1 milyon 30 bin 516 öğretmen EBA'dan faydalandı. 1 milyon 170 bin 168 öğrenci ile 189 bin 477 öğretmen de EBA Akademik Destek'i aktif olarak kullanarak toplam 5 milyon 954 bin 174 EBA canlı ders yapıldı... Bu zaman zarfında internet platformunda toplamda 8 milyondan daha fazla öğrenciye erişildi.

TRT ve Türksat'la gerçekleştirilen çabuk ve güçlü iş birliği sayesinde TRT EBA TV İlkokul, TRT EBA TV Ortaokul ve TRT EBA TV Lise olmak üzere 3 farklı televizyon kanalı, kullanıcıların erişimine açıldı. Öğrencilerin okul ve dersleriyle irtibatının kesilmemesi için okul yaşamının bütün aşamalarından faydalanan, öğretmenleri ve aileleri de içine alan, kendine münhasır bir program yelpazesi yayınladı.

23 Mart 2020 - 19 Haziran 2020 tarihleri arasında EBA TV İlkokul, EBA TV Ortaokul ve EBA TV Lise kanallarında toplam 2 bin 516 saat yayın yapıldı ve bu yayınlar için Ankara ve İstanbul'da 10 ayrı stüdyoda çekim gerçekleştirildi. Çekimlerde 93 ayrı  branştan, 674 öğretmen görev alırken, 2 bin 358 ders videosuyla, 221 etkinlik videosu hazırlandı.

Kısa bir zaman zarfında erişilen, bu takdir edilesi başarının ardında, binlerce şahsın çaba ve emeği, Türkiye'nin bu alandaki zihin gücü var. 2020-2021 döneminde, Türkiye'nin uzaktan eğitim altyapısını içerik ve tekniksel açıdan yeni bir ülkü ve bakış açısıyla desteklendiren Millî Eğitim Bakanlığı, "Uzaktan Eğitime Bir Fikrim Var" çağrısıyla "Bu konuda benim de bir fikrim, bir sözüm var." diyen toplum temsilcilerini Ankara'daki toplantıda bir araya getirdi.

Toplantının açılışını gerçekleştiren Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Bu buluşmayı, COVID-19 sürecindeki uzaktan eğitim deneyimlerini değerlendirmek ve bakanlık politikaları hakkında sizlerin görüşlerinizi almak amacıyla gerçekleştiriyoruz. Burada tanık olduğunuz gibi çok az sayıda uzmanımızı davet edebildik, malum salgın nedeniyle. Oysa Türkiye'de o kadar çok yetkin insanımız var ki... Maalesef büyük çoğunluğunu davet edemedik." dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk "Uzaktan Eğitime Bir Fikrim Var" diyen herkese seslendi: "Sadece uzmanların değil; tüm öğretmenlerin, okul yöneticilerinin, ailelerin çok özgün fikirleri var. Her birinden yararlanabilmek için "Uzaktan Eğitime Bir Fikrim Var" paylaşım sitesini açtık. Her yurttaşımız uzaktan eğitime ilişkin fikrini buraya yazabilir. Herkesin fikrine ihtiyacımız var."

Sadece ders içeriklerinin sunulduğu bir platformdan ziyade okulun sıcaklığını ve samimiyetini de yansıtmalı.

İçerikler ve sayılar kadar uzaktan eğitim sürecinin insani, vicdani ve ahlaki boyutunun da bir o kadar önemli olduğuna dikkat çeken Bakan Selçuk,"Biz uzaktan eğitimde bazı inceliklerin kaybedilmemesi, hatta bu incelikler konusunda daha özenli davranılması gerektiğini düşünüyoruz. Okul, yalnızca 'öğretilen' yer değil, aynı zamanda yaşanılan bir yer. Uzaktan eğitim de tıpkı bir okul gibi olmalı. Sadece ders içeriklerinin sunulduğu bir platformdan ziyade okulun sıcaklığını ve samimiyetini de yansıtmalı." dedi.

Sizler  de "Uzaktan Eğitime Bir Fikrim Var" paylaşım sitesine erişerek fikirlerinizi Millî Eğitim Bakanlığına yazabilir ve bu kıymetli sorumluluğa ortak olup Türkiye'nin uzaktan eğitimine katkı sağlayabilirsiniz: uzaktanegitimebirfikrimvar.meb.gov.tr
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.