Dolardaki Yükseliş Nasıl Durdurulacak? Dolar Fiyatları Ne Kadar Oldu?

Dolardaki Yükseliş Nasıl Durdurulacak? Dolar Fiyatları Ne Kadar Oldu?

Dün piyasalarda döviz fiyatlarının yaşamış olduğu rekor artış etkisini bugünde devam ettiriyor. 7 lira sınırının çok üzerine çıkan dolar fiyatlarının bugünde yukarı yönlü ivme kazandığı görüldü. Dolar ve euro güne nasıl başladı?

Ekonomi piyasalarında hakim olan belirsizlik son zamanlarda dikkat çekmeye devam ediyor. Dolar ve Euro fiyatlarında meydana gelen yükseliş yeni rekorların kapısını açtı. Borsada meydana gelen kayıplara rağmen dolar ve Euro fiyatlarında meydana gelen yükseliş sonrasında artışın ne kadar daha devam edeceği merak konusu haline geldi.

Son dönemlerde tüm dünyanın ekonomisi tarihi bir süreç içerisinden geçiyor. Bununla birlikte Türkiye ekonomisi de yaşanan pandemi süreci ve dünyada yaşanan gelişmelerden etkilenmeye devam ediyor. Özellikle  yaşanan bu süreç gelişmekte olan ülkeleri ve para birimlerini etkilemeye devam ediyor. Negatif bir ayrışmanın söz konusu olmasından dolayı Türk lirası değer kaybetmeye devam ediyor.

Dün dolar, Euro ve altın üzerinde tarihi bir rekor yaşandı. Gün içerisinde gözle görülür bir artışın yaşanmasından dolayı endişeli bekleyiş devam ederken Merkez Bankası akşam saatlerine kadar bir açıklama yapmadı. Ardından akşam saatlerinde önlemlerin alınacağı yönünde birtakım açıklamalar geldi. Bu açıklamaların detaylarına bakıldığı zaman ekonomide istikrarın yeniden sağlanması için faiz artırımına gidilebileceği yönünde birtakım sinyaller verildi.

Dolar ve Euro Fiyatları Ne Kadar Oldu?

Dün piyasalarda dolar fiyatları 7.30 lira seviyelerini aştı. Euro ise 8,66 lira seviyelerinden yukarı çıktı. Bu durumda borsada ağır kayıpların meydana geldiği belirlendi. Bugün ise sabah saatlerinde biraz daha sakinleşerek dolar 7.28 lira seviyelerinden işlem görüyor. Euro ise güne 8.62 lira seviyelerinden başladı.

Dolar Fiyatları Hakkında Uzman Yorumları!

Piyasalarda ekonomistler tarafından yapılan değerlendirmeler ardından dolarda yaşanan artışın temel sebebinin özellikle Londra swap piyasasında meydana gelen faizlerin değişiminden kaynaklandığı ifade ediliyor. Bir süre sonra piyasaların sakinleşmesi beklenirken, Merkez Bankası tarafından da alınacak önlemlerle birlikte dolar fiyatlarının değişmesi bekleniyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.