SGK'dan yeni karar! Milyonlarca SSK, Bağ-Kur, GSS ve çalışan, çalışmayan, emekli ve işvereni ilgilendiriyor

SGK'dan yeni karar! Milyonlarca SSK, Bağ-Kur, GSS ve çalışan, çalışmayan, emekli ve işvereni ilgilendiriyor

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), depremlerden etkilenen illerde işveren ve emeklilerin hak ve alacakları üzerindeki haciz işlemlerini kaldırma kararı aldı. Ayrıca, borçları nedeniyle yapılan icra takipleri durdurulacak ve erteleme süresince yeni icra takip dosyaları açılmayacak. SGK, bölgedeki işverenler ve sigortalılar için de teşvikler ve prim erteleme imkanları sağlıyor.

Son dakika: Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerde işveren ve emeklilerin hak ve alacakları üzerindeki haciz işlemlerini kaldırma kararı aldı. Bu kararla birlikte, bölgedeki toplam 251 bin 830 e-mevduat haczi sistemden kaldırıldı. Ayrıca, emekli maaş hacizleri de 31 Ağustos 2023'e kadar ertelendi.

Ertelenen borçlar nedeniyle yapılan icra takipleri durdurulacak ve erteleme süresince yeni icra takip dosyaları açılmayacak. Haczedilmiş olan menkul ya da gayrimenkul mallar üzerindeki hacizlerin baki kalması kaydıyla hacizli malların satış işlemleri erteleme süresince yapılmayacak ve hacizli araçların yakalamaları kaldırılacak.

Ertelenen borçlara, kanunun 48’inci maddesinin altıncı fıkrası kapsamında azami 24 ay süre ile tecil faizi alınmaksızın ve ilgili mevzuat kapsamında belirtilen diğer şartların sağlanması şartıyla tecil ve taksitlendirme yapılacak.

GSS prim borçları 31 Ağustos'a kadar ertelendi

SGK, depremden etkilenen illerdeki işverenlerin bu illerdeki iş yerlerinde bu yılın ocak, şubat ve mart aylarına ilişkin muhtasar ve prim hizmet beyannamelerini 26 Mayıs 2023'e kadar vermeleri ve 6 Şubat öncesi yasal ödeme süresi geçmiş borçlarını ve ertelenen prim borçlarını 31 Ağustos 2023'e kadar ödemeleri kaydıyla teşviklerden yararlanacaklarını duyurdu.

Bölgedeki 4/b'li (BAĞ-KUR) sigortalılar da 6 Şubat'tan öncesi yasal ödeme süresi geçmiş borçlarını ve ertelenen prim borçlarını 31 Ağustos 2023'e kadar ödemeleri halinde teşviklerden faydalanmaya devam edecek. Primleri kendilerince ödenen 1 milyon 786 bin 658 Genel Sağlık Sigortalısının (GSS) ödenmemiş prim borçları ile Temmuz 2023'e kadar oluşacak prim borçlarının son ödeme tarihi 31 Ağustos 2023 olarak güncellendi. 6 Şubat öncesi vadesi geçmiş GSS prim borçlarına 31 Ağustos'a kadar gecikme cezası ve gecikme zammı uygulanmayacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.