Konut Kredisi Faiz Oranları Yükseldi, Bankaların Güncel Faiz Oranları, Son Dakika..!

Konut Kredisi Faiz Oranları Yükseldi, Bankaların Güncel Faiz Oranları, Son Dakika..!

Pandemi sürecinde normalleşmeyi desteklemeye yönelik çalışmalardan biri de konut kredisi faiz oranlarının düşürülmesiydi. Konut kredisi faiz oranlarını artıran bankalar ile konut alacak vatandaşlar, en düşük konut kredisi faiz oranına sahip bankanın ve konut kredisi faiz oranının ne kadar olduğunu araştırmaya başladı. Ev sahibi olmak isteyenler için son dakika ipotek kredisi detayları haberimizde ...

Konut Kredisi Faiz Oranları Yükseldi, Bankaların Güncel Faiz Oranları, Son Dakika..!

Pandemi sürecinde normalleşmeyi desteklemeye yönelik çalışmalardan biri de konut kredisi faiz oranlarının düşürülmesiydi. Konut kredisi faiz oranlarını artıran bankalar ile konut alacak vatandaşlar, en düşük konut kredisi faiz oranına sahip bankanın ve konut kredisi faiz oranının ne kadar olduğunu araştırmaya başladı. Ev sahibi olmak isteyenler için son dakika ipotek kredisi detayları haberimizde ...

Konut kredisi kullanmak isteyenler kullanmak istedikleri evin tapusu ile kullanmak istedikleri bankanın şubesini ziyaret etmeleri yeterli. Banka, başvuru sürecinde öncelikle konut kredisi başvuru formunu doldurmanızı ister. Daha sonra kimlik numarası bilgileriniz üzerinden kredi puanınız ve kredi sicil sorgunuz yapılarak krediye uygunluğunuz değerlendirilir.

Konut Kredisi Faiz Oranlarında Son Durum

Ev sahibi olmak isteyen vatandaşlara bir başka kötü haber de kamu bankalarından geldi. Düşük faizli konut kredisi kampanyası düzenleyen kamu bankaları, dün itibariyle ani bir kararla konut faiz oranını güncelledi. En düşük faiz oranı 0.87 olarak belirlendi. Konut kredisi faiz oranlarının düşmesinin ardından faiz oranlarının bir süre daha düşük seyretmesi bekleniyordu ancak kamu bankaları güncelleme yaptı. Normalleşmeyi desteklemeye yönelik bu uygulama ile ikinci el konut satışları büyük ölçüde patladı ve sıfır ev fiyatlarında çok az ilerleme oldu. Sıfır konut satışı için düşük faizli krediler beklerken, devlet bankaları ani bir faiz güncellemesi yaptı. Peki, en uygun konut kredisi hangi bankalarda, en düşük konut faiz oranı kaç para oldu?

Konut Kredisi Faizleri Düşecek Mi?

Normalleşme sürecinde başlayan konut kredisi düşük faizli kampanyalar arttı. Korona virüs salgını sonrası yapılan çalışmalardan biri olan düşük faizli konut kredisi kampanyaları güncellenmeye başladı. İkinci pandemi dalgasının ardından konut kredi faiz oranlarının düşeceği konuşuldu. Ancak konut kredisi faiz oranının tekrar düşüp düşmeyeceği sorusuna kamu bankalarından henüz bir cevap gelmedi.

Konut Kredisi Faiz Oranları Tekrar Arttı

 • Vakıfbank: 1.05
 • İş Bankası: 1.15
 • Garanti Bankası: 1.21
 • ING Bank: 1.19
 • TEB: 1.15
 • Ziraat Bankası: 1.05
 • Halkbank: 0.87
 • Denizbank: 1.24
 • Burgan Bankası: 1.30
 • QNB Finansbank: 1.36
 • Şekerbank: 1.54              

Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Konut kredisi kullanmak isteyenlerin almak istedikleri evin tapu ile kullanmak istedikleri bankanın şubesini ziyaret etmeleri yeterlidir. Banka, başvuru sürecinde öncelikle konut kredisi başvuru formunu doldurmanızı ister. Daha sonra kimlik numarası bilgileriniz üzerinden kredi puanınız ve kredi sicil sorgunuz yapılarak krediye uygunluğunuz değerlendirilir.

Yeterli bulunursanız banka konut kredisi ekspertiz ücreti talep eder ve bu ücreti öderseniz konut kredisi ekspertiz raporu düzenlenir ve evin değeri belirlenir ve bunun üzerinden maksimum yüzde 80 kredi kullanmanıza imkan tanır. Kalan yüzde 20 sizden ipotek peşinatı olarak tahsil edilir. Genel olarak konut kredisi onay süresi 3-4 iş günü arasında değişmekte olup, konut kredisi değerleme işlemi daha kısa sürede tamamlanırsa 1-2 gün içinde dahi yapılabilmektedir.

Daha sonra banka satış sürecini başlatır ve tapu dairesinden randevu alarak bankanın avukatı ile birlikte konut kredisi kullanmak istiyorum diyen kişi ile birlikte tapuya gidilerek satış yapılır. Bu arada banka vekili, tapu sicil kaydına banka adına ipotek şerhi koyar ve ipotek kredisi borcu sona erene kadar tapuya ipotek şerhi uygulanmaya devam eder.

Konut Kredisi Koşulları nelerdir?

Her bankanın uyguladığı koşullar farklı olmakla birlikte, tüm bankaların ortak olarak aradığı konut kredisi koşulları da bulunmaktadır. Örneğin kredi çekilerek satın alınacak evin tapusunun olması tüm bankaların aradığı şartlardan biridir. Ayrıca konutun ikametgahını bulmak, kredi not ortalamasının yüksek olması, temiz kredi siciline sahip olması ve kullanmak istedikleri kredi notunun ortalamasının yarısına oranla ortak koşullar arasında yer almaktadır.

Konut Kredisi Maliyetleri nelerdir?

Ferdi kaza ve hayat sigortası 100 lira ile 400 lira arasında. Tespitte ev sahibinin yaşı, ne kadar konut kredisi aldığı ve evin durumu dikkate alınır. Konut kredisi dosyasının ortalama maliyeti 500 lira civarındadır. Tahkim heyetleri tarafından karşılanabilecek bu maliyet için, bankalar bu konut ücretini almaya devam ediyor. Bu ücretin geri ödenmesini talep etmeyenler, kaderlerine rıza göstererek bu parayı öderler. Ancak hakem heyetine başvuranlar basit bir dilekçe ile parayı geri alabilirler. Yine bu parayı ödemek istemiyorsanız 25 TL'ye ikamet ettiğiniz yerde hizmet veren bir avukata başvurunuz. Bankalara ödediğiniz dosya bedelini noter tasdik ücreti ile geri alabilirsiniz.

Peşinatsız Konut Kredisi Veren Bankalar Tarafından% 20 Tüketici Kredisi Yöntemi

Tüm bankaların hesaplamaları sadece% 80'e varan peşinattır. Akbank, İş Bankası, TEB, Finansbank, Denizbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası, parası olmayan kişilere konut değerinin yüzde 80'i kadar gayri nakdi kredi verebiliyor. Bazı banka şubeleri de hazırladıkları kredi paketleri ile müşterilerine ihtiyaç kredisi imkanı sunmakta ve bu ihtiyaç kredisini konuta% 20 peşinat olarak saymakta ve müşterilerine ön ödemesiz konut kredisi vermektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.