İkinci El Araçlarda Bayilerin Fiyat Oyunu!

İkinci El Araçlarda Bayilerin Fiyat Oyunu!

İkinci el araç piyasasında yaşanan büyük yükseliş konusunda uzmanlarda oldukça kritik bir uyarı geldi. Araç fiyatlarını bayilerin belirlediğini ve bu yüzden piyasanın suni bir yükseliş yaşadığına dikkat çekildi.

İkinci el araç piyasasında meydana gelen yükseliş, şimdiye kadar gerçekleşen en büyük fiyat artışı olarak değerlendiriliyor. Bankaların kredi faiz oranlarını düşürmeleri, sıfır araç üretiminde yaşanan sorunlar ve döviz kurunda meydana gelen yükselişin ikinci el araç piyasasını derinden etkilediği konuşuluyor.

Yapılan piyasa araştırmalarında ikinci el araç fiyatlarının neredeyse iki katına çıktığı ve bu süreç içerisinde de bazı ikinci el araçların sıfır araçlardan daha yüksek fiyatlara satıldığı belirlendi. Bu konuda çeşitli çağrılar yapıldı ve ikinci el araç fiyatlarına bir müdahalenin şart olduğu ifade ediliyor.

İkinci El Araç Fiyatlarını Bayiler Mi Yükseltiyor?

Son zamanlarda ikinci el araç piyasasında meydana gelen rekor yükselişin altında yatan sebepler araştırılmaya başlandı. Bu konuda Bursa Oto Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık cephesinden şok bir iddia geldi. İkinci el araç piyasasının aslında araç bayileri tarafından oynanan bir oyun sonrasında piyasaların yükseltildiğine vurgu yaptı. Bu iddianın çok konuşulması bekleniyor.

Piyasalarda ikinci el araç alım ve satım işlemlerinde tahmin edilenden çok daha büyük bir karın olduğu belirtildi. Bunun için pek çok kişinin özellikle bu dönemde araç alım ve satım işlemlerine başlayarak piyasada kar oranının biraz daha yükselmesine neden olduklarından bahsetti. Yanık açıklamalarında ‘Bu durum tamamen vatandaşların elinde. Vatandaş bu süreçte yüksek fiyata ikinci el araç alım satımı yapmak istemezse bunun üzerine fiyatlar mecburi olarak düşecek. Aynı durumun konut sektöründe de yaşanacağını düşünüyorum’ dedi.

Vatandaşlara İkinci El Araç Uyarısı

Bu süreçte vatandaşlara ikinci el araç piyasası hakkında çok önemli bir uyarı yapıldı. İkinci el piyasasında çok büyük bir rantın olduğunu gören pek çok bayinin bu süreci iyi değerlendirmek ve daha büyük kar elde etmek için ikinci el piyasasına yönlendikleri belirlendi. Bunun ardından satışlarda doğal olmayan bir artış meydana gelmeye başladı.

Vatandaşın bu süreci bir geçiş süreci olarak görüp genel olarak ikinci el araç alımı yapmamaları halinde sadece birkaç aylık süreçte ikinci el araç piyasasında ciddi bir düşüş yaşanacağı ve fiyatların normal seviyelerine düşeceği düşünülüyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.