Erken emeklilik isteyenler EYT'liler nihayet müjde geldi! 3600 günden emekli olabilirsiniz! Bütün detaylar için tıklayın.

Erken emeklilik isteyenler EYT'liler nihayet müjde geldi! 3600 günden emekli olabilirsiniz! Bütün detaylar için tıklayın.

Emeklilikte erken emeklilik konusunu bekleyenlere yeni bir müjde geliyor. 3600 günden emekli olmak isteyenler için bütün detayları hazırladık. Güncel bir çalışma ve seçenek sağlamak istiyorsanız zaman kaybetmeyin ve sizler de kendinize göre en çok etki eden bu süreçleri kullanmaya başlayın.

3600 prim günü ile erken emekli olmak isteyenler için önemli bir haber geldi. Erkenden emekli olmayı sağlamak için bazı çalışmalar yapılıyor. Bununla ilgili yasalar ve gelişmeler uzun süredir bekliyor ve 3600 gün üzerinden de emekli olabilmek adına bazı şartlar isteniyor. Yasada belirtilen bu şartlar vatandaşların çok daha sağlıklı bir şekilde ilerlemesini sağlayacak gibi görünüyor.

1999 Tarihinden önce kadınlarda 20 erkeklerde ise 25 yıl sigortalı olma şartı vardı ve bu süre bitince emekli olunuyordu. 5000 prim günü üzerinden emeklilik hesaplanınca hemen emekli oluyordu kişiler. Sonra kademeli olarak yaşlar artırıldı ve erkeklerde 60, kadınlarda ise 58e geldi yaş sınırı. Sonra daha da arttı kadınlarda 60, erkeklerde ise 65 oldu emekli olma yaşı. Haliyle EYT dört gözle beklenir oldu. Tabi eyt için net bir çözüm olmuş değil. Son dakika emeklilik haberi için şartlar! 

3600 gün üzerinden emekli olmak için şartlar!

Şartlara bakacak olursak 3600 gün içinden emekli olabilmek adına 4A, 4B ve 4C gibi kapsamlarda sigortalı çalışmak gerekiyor ve bu kollardan birinde sigortalı olmak gerekiyor. Başlangıç tarihi olarak 09.09.1999 tarihinden öncesi sigortası başlayanlar için bu kurallar ve şartlar geçerli iken, bu kurallardan sonra sigortası başlayanlar maalesef emekli olamiyor. Yani 3600 prim günü ödemesinin yapılması da şart olduğu için 15 yıllık sigorta süresinin tamamlanmış olması gerekiyor. Prim süresi ve prim ödemelerinin yanında ek olarak yaş şartının da sağlanması lazım. 54 yaşında emekli olabilirsiniz bu sayede.

Bu uygulama ile birlikte pek çok kişi bazı sıkıntılar yaşayabilir. Mesela durumu tam olarak anlayamama gibi. Ancak emekliliğe hak kazanan vatandaşlar için de soru işaretleri hala bulunuyor.

3600 gün üzerinden emekli olunca kıdem tazminatı alabiliyor muyuz?

Kıdem tazminatı için işten ayrılma dilekçesinin net bir şekilde verilmesi gerekiyor. Bu yüzden de rahat bir çalışma ihtiyacı hissediliyor. Yani kıdem tazminatı ile ilgili olarak hak edilen tazminatlar için SGK adına bir dilekçe vermek gerekiyor ve buradan alınacak olan kıdem tazminatı almaya hak kazanmıştır yazısı için gerekli çalışmaları da yapmanız gerekiyor.

EYT kimlere sağlanıyor?

Uzun süredir gündemde olan bir diğer konu da EYT olmakta. EYT yasası ile ilgili geçerli olması durumunda 1969 doğumlu ya daha öncesinde doğmuş olanlar için 3600 prim ödemesi yeterli oluyor. Bu yüzden ikinci bir yöntem arayanlara da yaş sınırı ile ilgili oluyor. Yani yaş sınırını aştıktan sonra bu çalışmaları yapmanız gerekmekte. Erken emekli olanlar az prim ödediğinden dolayı daha az maaş almış oluyorlar.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.