EYT yasasında yeni gelişme! EYT ne zaman geliyor? SSK, SGK, Bağkur ve Emekli sandığı çalışanlarına müjde!

EYT yasasında yeni gelişme! EYT ne zaman geliyor? SSK, SGK, Bağkur ve Emekli sandığı çalışanlarına müjde!

SSK, SGK, Bağkur ve emekli sandığı çalışanlarını yakından ilgilendiren emeklilikte yaşa takılanlar için nasıl bir çalışma yapılacağı merak konusu oldu. EYT yasasında son durum ne? EYT yasası onaylandı mı?

Milyonlarca çalışan yıllar boyunca emekli olmak, rahat bir emeklilik hayatı geçirmek için çaba gösteriyorlar. Emeklilik üzerine kurulan hayaller bazı kişiler için hayal kırıklığı olabiliyor. Emeklilik hakkının elde edilebilmesi bazı kriterlere bağlı olarak gelişiyor. Yasalarla kontrol altına alan süreç içerisinde sigortalı olan kişinin çalışma süresi ve prim ödeme şartlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirmesine rağmen, yaş sınırını doldurmadığı zaman emekli olması pek mümkün olmuyor.

Bu süreçte yaş şartını yerine getiremeyen pek çok çalışan emekli olmak için devletten gelecek yeni bir düzenlemeyi bekliyorlar. Emeklilikte Yaşa Takılanlar için beklenen desteğin ne zaman geleceği ya da gelip gelmeyeceği ise bilinmiyor.

Çalışanlar haklarını alabilmek için büyük bir çaba içerisindeler. Türkiye Emekliler Derneği tarafından da konunun defalarca dile getirildiği belirlendi. Çalışanlar erken emekli olmak için şimdilerde EYT yasasının gelmesini bekliyorlar. Konu hakkında her gün aramalar devam ederken henüz net bir açıklama gelmedi. Peki EYT'de son durum ne olacak?

EYT yasası hakkında yanıt gelene kadar, prim şartlarını tamamlamış olan kişilerin emeklilik sürecini erkene çekebilmeleri için bazı yollar deneyebilecekleri ifade edildi. Peki erken emeklilikte son durum ne? Kimler erken emekli olabilirler?

Doğum Borçlanmasıyla Erken Emekli Olmak!

Kadınlar için erken emeklilik için doğum borçlanması yöntemi kullanılabilir. Her çocuk için bu süreç iki yıl öne çekilebilir. Haklardan sorunsuz bir şekilde faydalanmak isteyen çalışan kadınların doğum öncesinde sigortalı çalışıyor olmaları gerekmektedir. Ancak en fazla 3 çocuk için doğum borçlanması yapılabilir. Kadınlar için 6 yıl erken emekli olmak mümkündür.

Erkekler için Askerlik Borçlanması!

Erkekler erken emekli olmak için askerlik borçlanmasından faydalanmak mümkündür. Askerlik süresine göre 1 ile 2 yıl arasında erken emekli olma fırsatı sunulabilir. Bu durumda kişinin askere gitmeden önce sigortalı olarak çalışmaya başlaması gerekmektedir.

3600 Günden Erken Emekli Olma Fırsatı!

Kadınlar için 15, erkekler içne 20 yıl sigortalı çalışma süresinin tamamlanmasının ardından 3600 gün prim ödemesinin tamamlanması gerekmektedir. Bu şartları tamamlayan kişiler erken emekli olabilirler. Ancak erken emekli olabilmeleri için önemli bir husus var. Bu süreçte 9 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olma şartı aranmaktadır.

Malulen Emeklilik Hakkı

10 yıl süreyle sigortalı olan çalışan, çalışma hayatında geçirmiş olduğu bir kaza sonrasında yaralanan bir kişinin malulen erken emekli olmak hakkı bulunmaktadır. Bu süreçte kazanın ardından heyet tarafından onaylı bir sağlık raporunun olmasının ardından yüzde 40 ve üzerinde engelinin olduğunun tespit edilmesi üzerine malulen emeklilik hakkı elde edebilir.

EYT Hakkında Son Açıklama!

Pek çok çalışan EYT hakkında son durumu merak ediyor. EYT yasası hakkında nasıl bir karar alındığı konuşulurken konu Cumhurbaşkanına iletildi. Ancak konu hakkında net bir açıklama yapılmadı. Netleşen bir çözüm önerisi sunulmadı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.