Milyoncalar kişiyi sevindiren haber geldi.! bu şartları yerine getirirseniz hiç çalışmadan emekli olabilirsiniz..!

Milyoncalar kişiyi sevindiren haber geldi.! bu şartları yerine getirirseniz hiç çalışmadan emekli olabilirsiniz..!

Prim eksiği olan, çalışamayan yüzlerce vatandaşımıza emeklilik yolu açılıyor mu? Peki düzenleme gelirse emeklilik yaşı geldiği halde başka sebeplerle işsiz kalıp prim gününü dolduramayan, yaşı ilerlemiş olduğu için çalışamayan yüzbinlerce kişi emekli olabilecek mi? Emeklilik çalışan insanların en büyük hayallerinden biri peki çalışmadan emekli olmak mümkün mü? İsteğe bağlı sigorta primi nedir?

Prim eksiği olan, çalışamayan yüzlerce vatandaşımıza emeklilik yolu açılıyor mu? Peki düzenleme gelirse emeklilik yaşı geldiği halde başka sebeplerle işsiz kalıp prim gününü dolduramayan, yaşı ilerlemiş olduğu için çalışamayan yüzbinlerce kişi emekli olabilecek mi?

Emeklilik çalışan insanların en büyük hayallerinden biri peki çalışmadan emekli olmak mümkün mü? İsteğe bağlı sigorta primi nedir?  İsteğe bağlı Sigorta Primi ne kadar? Ev hanımları isteğe bağlı sigorta primi uygulamasından yararlanabiliyor mu? İsteğe bağlı sigortanın şartları neler? İsteğe bağlı sigortada emeklilik gün sayısı ne kadar? İsteğe bağlı sigorta kapsamında sağlık sigortası da var mı? Vatandaşların merakla beklediği soruların tüm detayları haberimizde.

İsteğe Bağlı Sigortaya Kimler Başvurabilir?

  • Türkiye’de ikamet eden ve Türkiye’de yaşarken sosyal güvenlik sözleşmesi olan Türk vatandaşlarımızdan 5510 sayılı kanuna göre sigortalı olmayı gerektirecek şekilde çalışmayan.
  • Sigortalı çalışıp ay içinde 30 günden az çalışan ve tam gün çalışamayanlar.
  • Kendi sigortaları nedeni ile sosyal güvenlik kanunlarına göre malullük ve yaşlılık aylığı alamayanlar.
  • 18 yaşını doldurmuş olanlar.

Kanunlara göre isteğe bağlı sigortaya devam edenler bir işleme gerek kalmaksızın Kanunlar kapsamında isteğe bağlı sigortalılık durumları devam edecektir.

İsteğe Bağlı Sigorta İçin Nereye Nasıl Başvurulur?

İlk kez isteğe bağlı sigortalı olmak isteyenler Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği ekinde yer alan ‘İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi’ ile ikametlerinin bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüklerine müracaat etmeleri gerekmektedir. Daha önce isteğe bağlı sigortalı olup tekrar olmak isteyenlerin talep dilekçesi ile başvuruda bulunmaları yeterli olacaktır.

İsteğe Bağlı Sigorta Hangi Durumlar da Son Bulur?

İsteğe bağlı sigortalık durumu kişinin sigortalılığını sona erdirme talebi ile primi ödenmiş son gün itibari ile, vefat etmiş kişilerin ise ölüm tarihleri itibari ile son bulur.

İsteğe Bağlı Sigortalılar Ne Kadar Prim Öder?

İsteğe bağlı sigorta primi esas kazancın alt sınırı ile üst sınırının arasında çalışanın aylık kazancının %32’sidir. Belirlenen bu oranın %20’si malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi, %12’si ise genel sağlık sigortası primidir. Bu oranlar aylık en az 941 lira 76 kuruş, en fazla ise aylık 7 bin 62 lira 2 kuruştur.

2020’de Bağ-kurlu bir çalışanın ödeyeceği isteğe bağlı sigorta primi en az bin on beş lira 33 kuruş en fazla ise yedi bin altı yüz on beş liradır.

Ev Hanımları İçin İsteğe Bağlı Sigorta Primi

Günümüzde herhangi bir kurum veya kuruluşta çalışmayan milyonlarca ev hanımımızın yoğun ilgi gösterdiği isteğe bağlı sigorta primi çalışma şansı olmayan kişilere emeklilik fırsatı sunduğu için oldukça dikkat çekmekte. İsteğe bağlı sigorta, asgari ücret kapsamında hesaplanmakta olup ev hanımlarının faydalanabileceği bir düzenlemedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.