SGK Müjdeyi Verdi..! Birikmiş Prim İadesi Olanlar Başvuru Yaparak Alabilecekler! İşte Son Gün...

SGK Müjdeyi Verdi..! Birikmiş Prim İadesi Olanlar Başvuru Yaparak Alabilecekler! İşte Son Gün...

Kişiler işe başladığı tarihden itibaren bugüne gelinceye dek SGK prim ödemesi yapıyorsa eğer bazı hesaplamalar yapmaktadır. Ne zaman emekli olurum? Prim iadesi nedir? Birikmiş prim iadesi olanlar başvuru yapabilecekler... İşte Son Gün...

Son dakika Herkes tarafından merak içerisinde beklediği büyük müjde gecikmeden geldi. Gerek memur gerek ise işçi olarak çalışma hayatına başlamış olan ve bu hayatına devam eden kişilerin en büyük hayali emekli olup, rahata ermek olmuştur. Bu nedenden ötürü kişiler işe başladığı tarihden itibaren bugüne gelinceye dek SGK prim ödemesi yapıyorsa eğer bazı hesaplamalar yapmaktadır. Ne zaman emekli olurum? Prim iadesi nedir? Gibi sorular merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Biz de sizlere bu soruların cevabını vereceğiz. 

Hemen hemen her çalışanın en çok istediği şeylerden biri de bir an önce emekli olmaktır. Emekli olma hayalini işe başladığı günden itibaren kuran,  çalışanlar işe başladığı günden itibaren prim ödemesi yapmaktadır. Fakat prim ödemesi yapmalarına rağmen emekli olma hakkını elde edememektedir. Hal böyle olunca çalışanlar tarafından prim iadesi nasıl alınır? Sorusu sorulmaktadır. 

SGK açıklama yaptı. Yapılan açıklamada emekli olamayan fakat birikmiş sigorta primi olan kişiler, prim ücretlerini alabilecekler. Bu haberi duyan binlerce çalışanın yüzü güldü. Çalışma hayatına devam ederken farklı sebeplerden ötürü işi bırakmak zorunda kalanlar ya da yaşı büyük olmasına rağmen emekli olamayan kişiler SGK’ya başvuru yaparak toplu prim ödemesi alabilirler. 

Toplu Prim Ödemesini Kimler Alabilir? 

Sigortalı olarak çalışma hayatına başlayan kişiler tarafından çalıştığı yerden SGK’ya bildirilen aylık kazanç toplamının SGK tarafından belirlenen tavanı geçtiği zaman tavanı geçen kişiler başvuru yaparak para iadesi alabilmektedirler. SGK’lı olarak çalışan kişi yalnızca bizzat başvuru yaptığı zaman prim iadesi alabilirler. Bu iadeyi alabilmeniz için mutlak suretle başvuru yapmanız gerekmektedir. SGK bu durumu kendisi tespit edip de herhangi bir ödeme yapmamaktadır. 

Prim iadesinden yararlanabilmenin bir diğer toplu ise emekli olmak isteyen kişinin yaş şartını doldurmuş olsa bile prim gününün emeklilik için yeterli olmamasıdır. Bu gibi durumlarda da vatandaşlar, toplu prim ödemesi başvurusu yaparak biriken primleriyle özdeşleşen ödemeyi almaya hak kazanmış olurlar. 5510 Sayılı kanunun 31. Maddesine göre çalışan bir kişi işi bırakırsa, birikmiş olan prim ödemesini SGK’ya başvuru yaparak alabilirler. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.