SGK Müjdeyi Verdi! Milyonlarca Sigorta Girişi Olanların Yakınlarına 801 TL Ödeme Geliyor!

SGK Müjdeyi Verdi! Milyonlarca Sigorta Girişi Olanların Yakınlarına 801 TL Ödeme Geliyor!

Sigorta girişi olanlara müjde niteliğindeki haber SGK’dan geldi. Yapılan açıklamada sigorta girişi olan vatandaşların vefat etmeleri halinde yakınlarına 801 TL ödeme yapılacak. Gerekli şartlar ve konuya ilişkin detaylar haberimizde...

Sigorta girişi olanları yakından ilgilendiren gelişme SGK'dan geldi. Yapılan açıklamayla SGK girişi olan vatandaşların vefat etmesi halinde 801 TL ödeme yapacağını duyurdu. SGK girişine 800 TL verilecek haberi büyük bir yankı uyandırdı.

Cenaze masraflarını destek 801 TL

Yakını vefat eden vatandaşlara cenaze masraflarına katkı sağlamak amacıyla geçtiğimiz yıl 716 lira ödeme yapılırken bu yıl 801 TL olarak SGK tarafından 1 kez olmak üzere ödenecek. Sigorta girişi olanların yakınlarına verilecek olan bu ödeme başta eş, yoksa çocuklar, yoksa anne ya da babaya ulaştırılacak. SGK cenaze desteğini açıkladı ve bu durum büyük bir ilgi topladı.

SGK 5 yıl şartı ne demek?

Yapılan açıklamada vatandaşların 5 yıl içerisinde başvuru yapması şartı aranıyor. Bu süre geçtikten sonra yapılan başvurular geçersiz olacak ve vefat eden kişinin yakınları bu haklardan vazgeçmiş olacaklar. Ödemenin sorunsuz bir şekilde yapılabilmesi için 5 yıl içinde başvuru oluşması şartı yer alıyor. Ödemeden faydalanmak isteyenlerin 5 yıl içinde başvurusunu tamamlanması gerekiyor.

Başvuru hakkı kimlere veriliyor?

SGK'dan cenaze ödeneği almak isteyen vatandaşlar vefat eden yakını olduğu takdirde hak sahibi olabilir. Vefat eden kişinin öncelikli olarak eşi, ikinci olarak çocukları, yoksa anne ve babası cenaze ödeneğini alabilmektedir. Kişinin yakınlarının olmaması halinde ödemeyi cenazenin masraflarını üstlenen kişi belge göstermesi halinde alabilmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.