SGK müjdeyi verdi..! SSK, Bağ-kur Memur EYT herkesi ilgilendiriyor..! Bu şartları karşılıyorsanız erken emeklilik yolu açıldı

SGK müjdeyi verdi..! SSK, Bağ-kur Memur EYT herkesi ilgilendiriyor..! Bu şartları karşılıyorsanız erken emeklilik yolu açıldı

SSK Girişi Olanlara Müjde! Yeni Duyuru Geldi..! Erken Emekli Nasıl Olunur? Siz de Bu Şartları Karşılıyorsanız Erken Emekli Olabilirsiniz? SSK girişi olan, emekli olan ya da bağ-kurlu olan kişileri sevindirecek haber Sosyal Güvenlik kurumu tarafından geldi. Tüm detaylar haberimizde...

Sosyal Güvenlik Kurumu, erken emeklilik tarihi, ikramiye, askerlik borçlanması ve emeklilik süreci gibi süreçlerde düzenleme yaparak bir takım değişiklikler yapacağını duyurdu.

Sosyal Güvenlik Kurumuna en çok sorulan sorulardan biri de ne zaman emekli olabilirim? Erken emeklilik şartları nelerdir? Gibi sorular olmuştur. Milyonlarca çalışan küçük yaştan itibaren çalışma hayatına başlamış ve emekli olmak için gün saymaktadır. Halbuki emekli olmak için önüne gelen fırsatları değerlendirememektedirler. Biz bugün sizlere erken emekliliğin yollarından bahsetmek istiyoruz.

Erken Emekli Nasıl Olunur?

Emekli olmak milyonlarca kişinin hayallerini süslemektedir. Çalışanlar tarafından emekli olmak iple çekilen bir durumdur. Fakat bu hayal kurulurken, emeklilikle alakalı pek çok şey ya bilinmiyor ya da yanlış bilinmektedir. SGK emeklilik detayları araştırılan konular arasında yer almaktadır. Biz sizlere bugün emeklilik detaylarından sizlere bahsetmek istiyoruz.

 Kadınlarda Doğum Borçlanması Yaparak Erken Emekli Olma

Kadınlar, doğum borçlanması işlemini gerçekleştirerek erken emekli olma imkanından faydalanabilmektedirler. Doğum yapmadan hemen önce SGK’lı olan kadınlar, 2 yıl içerisinde sigorta primi ödenmemiş olduğu ve 2 yıl boyunca da çocuğu sağ olduğu zaman doğum borçlanması yaparak erken emekli olabilirler. Doğum borçlanması yaparak 6 yıl erken emekli olabilirsiniz.

Erkekler Askerlik Borçlanması Yaparak Erken Emekli Olabilirler

Askerliğini yapıp da gelen erkekler, bir takım kriterleri sağladığı takdirde erken emekli olabilirler. Askerlik borçlanması yaptırdığınız takdirde 1 ile 2 yıl önce erken emekli olma şansına sahip olabilirsiniz.

Bağ-kurlu Olanlar Nasıl Erken Emekli Olur?

2008 yılından itibaren bağ-kur primi ödeyen esnaf, işçi ve memurlar aynı kurallar kapsamında emekli olma şansına sahip olabilirler.  Son 7 yıl 4A Statüsünde çalışma gösteren ve 260 gün primi olan bağkurluların yanı sıra emekli sandığına mensup olan memurlar 2 yıl daha erken emekli olabilirler.

10 Yılda Nasıl Emekli Olunur?

  • İlk prim gününüz 1999 yılı öncesine ait ise,
  • Yaklaşık 15 yıl sigortanız varsa,
  • 3600 Günlük prim ödemeniz yapılmışsa,
  • Erkeklerde 55 yaş, kadınlarda 54 yaş ve üzerindeyseniz, 10 yılda emekli olabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.