SGK (SSK), Bağ-Kur, Emekli Sandığı emeklilik hayali kuranlar dikkat..! Geç emekli olmamak için bu konulara dikkat edin..!

SGK (SSK), Bağ-Kur, Emekli Sandığı emeklilik hayali kuranlar dikkat..! Geç emekli olmamak için bu konulara dikkat edin..!

Kısa sürede emekli olmak için sigorta ile alakalı bazı konulara dikkat! SGK emeklilik, malullük ve ölüm sigortalarında prim ödeyen vatandaşların sigorta kollarından gerekli yapılacak yardımlara hak kazanıp kazanmadığını tespit ederken prim ödeme gün sayısına, sigortalılık süresine ve yaş faktörüne bakılmaktadır.

SGK emeklilik, malullük ve ölüm sigortalarında prim ödeyen vatandaşların sigorta kollarından gerekli yapılacak yardımlara hak kazanıp kazanmadığını tespit ederken prim ödeme gün sayısına, sigortalılık süresine ve yaş faktörüne bakılmaktadır. Özellikle sigortalılık süresi pek çok kişinin aklını karıştırıyor ve bazı hususlar göz önüne alındığında ileride yaşanacak emeklilik süresi sorunları ortaya çıkıyor. Bu sorunları bertaraf etmek için endişenizden kurtaracak cevaplar haberimizin detaylarında…

Boşluk Endişesi Yaşamayın!

Sigortalının malüllüğü, yaşlılık ve ölüm sigortalarına tabi olan sigortalılık süresi ilk çalışmaya başladığımız tarih ve aylık bağlanması için yazılı istekte bulunulan tarih olarak hesaplama yapılır. Ölen sigortalılarda işin sonlandığı ana kadar gelen süre dikkate alınır. Bu süre için tamamen hiçbir gün eksiği olmadan geçirilmiş olması şartı bulunmuyor. Başlangıç ve sonu arasında sigortalılığın aralıklı ya da birçok sigortalılık halinde çalışması bu tür durumları engellemiyor. Yalnızca başlangıç ve son dönüş tarihi arasında geçen süre dikkate alınıyor.

Emekli Sandıklı Sigortalının Pozisyonu

Emekli Sandığı kapsamında sigortalı olan vatandaşlar sigortalılık süresini hesaplarken başlangıç tarihi ile yetkili makam üzerinden emekliye sevk onayı alınarak ilişiğinin kesildiği son gününe kadar geçen süreye sigortalılık süresi denir. Bu süre herhangi bir nedenle işiniz sona erdiği takdirde sigortalılığın başlangıç tarihi ve aylık bağlanması için yazılı istekte bulunan tarihi arasında geçen süre hesaplanır. Sigortalıların sigortalılık süresinin bitiş tarihi beklenirken aylık veya ölüm sonucu aylık bağlanması gerektiren haller dikkate alındığında varlıklarından kesildiği tarih Emekli Sandığı kanununda belirtilen yaş haddi ve izin süresinin doldurulması ile birlikte bu hadlerin dondurulduğu tarihleri takip eden ay başı yapılır. Diğer hallerde ise görevden aldıkları tarih esas alınarak işlem hesaplanır.

Vazife Malüllüğü Alanlar İçin Durum

Vazife malullüğü aylığı alırken çalışmaya başlayan ve bu nedenle de haklarını uzun vadeli sigorta hükümleri uygulanan malüller için yaşlılık ve ölüm aylığı bağlanması ya da toptan ödeme yapılmasında esas alınan sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayısı ve prim esas kazanç hesaplanması ile hesaplanır. Vazife malullüğü aylığı bağlandığı tarihten önce geçen süreler dikkate alınmaz.

Sigortalılık Başlangıcının Belirlenmesi İçin Hangi Kanun Esas Alınır?

Sigortalılık için esas alınan kanun SGK 5510 sayılı kanunudur. Buna göre yaşlılık, malullük ve ölüm sigortalarının uygulanmasında sigortalılık süresinin başlangıcı ve uluslararası güvenlik sözleşme hükümleri saklı tutularak hesaplanıyor. Bağ-Kur, Emekli Sandığı, SSK ile diğer kanunlar kapsamında sandıklar veya kanuna tabidir. Yaşlılık, malullük ve ölüm sigortalarına tabii olup ilk kez kapsama girdiği tarih kabul edilir. İlk defa tabi olduğu sigortalılık başlangıcının SGK sisteminde bulunmuyorsa bunu başlattığınızda yarar var. Aksi takdirde emeklilik sürenizde uzama meydana gelebilir ve bu da iş yaşamınızın çok daha uzun süre devam etmesine neden olur.

Prim Ödemesinin Başladığı Tarih İle İşe Giriş Tarihinin Farklı Olması Emekliliği Etkiler Mi?

4/1-a SSK ile çalışanlar işe giriş tarihi ve prim ödemeye başlanılan tarih farklı ise ilk kez malullük, ölüm ve yaşlılık sigortasına tabi prim ödemeleri başlanan tarih sigorta süresinin başlangıcı olarak hesaplanır.

SGK tarafından devralınması olan sandıklara tabi olup ilk kez prim veya kesenek ödenmeye başlanacak tarih sigortalılık süresinin başladığı tarih olarak dikkate alınır ve sigortalılar birden fazla sigortalılık haline sahipse tabi hizmetlerinin bulunması halinde sigortalılık başlangıç tarihi en eski olan hesaplanır ve bu süreçte dikkate alınır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.