SGK, SSK, Bağkur ve Memur Emeklileri Dikkat! Emekli maaşı kesintileri, tam maaş ve haciz işlemleri hakkında çok sorulan sorular!

SGK, SSK, Bağkur ve Memur Emeklileri Dikkat! Emekli maaşı kesintileri, tam maaş ve haciz işlemleri hakkında çok sorulan sorular!

SSK, SGK, Bağkur ve memur emeklileri için kafaları karıştıran pek çok soruya Sosyal Güvenlik Uzmanı Mert Nayır yanıt verdi. Erken emeklilik, askerlik borçlandırması, maaş kesintileri ve haciz işlemleri hakkında merak edilen her şey..

SSK, SGK, Bağkur ve memur emeklilerinin kafasında emeklilik hayatı, emekli maaşları ve yapılacak ödemeler konusunda çeşitli soru işaretleri gündemde. Pek çok merak edilen sorunun cevabı bu süreçte Sosyal Güvenlik Uzmanı Mert Nayır tarafından cevaplandı. Emekli ikramiyesi için haciz kesintisi olur mu? Tam emekli maaşı almak için neler yapılabilir? Kısa dönem askerlik borçlanması nasıl yapılır? Daha fazlası haberimizde...

İcra Kesintisinde Emekli İkramiyesine El konulur Mu?

Emekli ikramiyeleri ve kıdem tazminatları için haciz kesintisi yapılabilir. Maaştan yapılan kesintilerin aynı şekilde emekli maaşları içinde yapılabileceği belirtildi. Bunun içi icra takibinin ayrıntılarının belirlenmesi de çok önemlidir. Bu süreçte icra kesintileri devam ederken, emekliye ayrılma durumunda kalan kısım toplu emekli ikramiyesinden kesilebilir.

3 Çocuklu Borçlanma İle Emeklilik Gerçekleştirilebilir Mi?

Sigortalılık başlangıç tarihinin belirlenmesinin ardından 45 yaş üzeri bir kişinin 5300 prim gününe tabi tutulduğu düşünüldüğü zaman, 3 çocukla borçlanma sonucunda 538 günlük bir prim eksikliği kalmaktadır. Bu konuda prim ödemesi yaparak ya da çalışarak eksik tamamlanabilir. Yaş şartının da yerine getirilmesinin ardından emeklilik gerçekleştirilebilir.

Yaşı Bekleyen Emeklilerde Maaş Kesintisi Yapılmaması İçin Bordrolandırma Nasıl Yapılmalı?

Emeklilik için prim gün sayısını doldurup bu süreç içerisinde emeklilik için yaşı bekleyenlerin emeklilik maaşlarında kesinti olmaması ve tam maaş bildirisi yapmaları için en yüksek kazancın altına düşülmediği takdirde herhangi bir düşüş ya da kesinti yapılmayacaktır. Prime esas kazanç üzerinden iki asgari tutarın altına inilmediği müddetçe aylık bağlama oranı düşmeyecek ve bunun aksine yükselecektir

Sigorta Çıkışı Nasıl Görülür?

Sigortalı olarak çalışan vatandaşların işe giriş ve çıkış tarihlerinin daha önceki yıllarda görüntüleyemedikleri biliniyordu. Bunun üzerine bu yıl yapılan bir güncelleme sonrasında e devlet üzerinden görüntülemelerine imkan tanındır. Bu süreçte e devlet üzerinden kimlik bilgileri ve şifre ile giriş yaparak görmek mümkün hale geldi.

Kısa Dönem Askerlik, Askerlik Borçlandırması Sayılabilir mi?

1999 yılından sonra sigortalı olarak çalışmaya başlayan erkeklerin 7000 prim günü ve 60 yaş emeklilik şartı bulunmaktadır. Askerlik borçlanmasının da bu sürece etki etmesi için sigorta başlangıcının 1999 yılı öncesine çekilmesi gerekmektedir. EYT yasasınının çıkmaması halinde 2000'li yıllarda askerliğini yapmış olan bir kişinin borçlandırma yapması mümkün olmayacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.