SGK - SSK - Bağkur ve memurları dikkat! 4000 TL ödeme yapılacak mı? Emekli ikramiyesi ne kadar oldu?

SGK - SSK - Bağkur ve memurları dikkat! 4000 TL ödeme yapılacak mı? Emekli ikramiyesi ne kadar oldu?

SGK, SSK, Bağkur ve memur emeklileri dikkat! Emekli maaşları hakkında bilinmeyenler! Emekli ikramiye ödemeleri artıyor mu? SGK, SSK, Bağkur ve memur emeklilerinin, emekli maaşları ve emeklilik hayatları hakkında kafalarında çeşitli soru işaretleri bulunuyor. Bu süreçte emekli ikramiyelerinden kesinti yapılacak mı? Emekli maaşları artacak mı? Doğum borçlanması, sigorta çıkış bilgileri, yetim aylığı ve daha fazlası haberimizde...

Çalışma hayatında olduğu gibi emeklilik hayatında da milyonları ilgilendiren maaş açıklaması yapıldı. Hesaplandığı zaman net olarak 4 bin lira olarak görülen ancak kesintilerle birlikte ciddi bir düşüş yaşayan emekli aylıkları için nasıl bir düzenleme yapılacak? Kısa dönem askerlik yapanlar emeklilik için borçlanma gerçekleştirebilecekler mi? Yurt dışından malul aylığı alanlar bu aylığı Türkiyeye taşıyabilecekler mi? İşte merak edilen soruların yanıtları...

İcra Kesintisi Emekli İkramiyelerin Uygulanır Mı?

Çeşitli nedenlerden dolayı vatandaşların karşılaşmış oldukları icra kesintileri maaşlardan yapılan kesintilerle karşılanabiliyor. Maaşlara gelen haciz pek çok kişi tarafından alışılmış bir durum olarak ifade ediliyor. Ancak emeklilik hak edişinin ardından alınacak olan toplu emekli ikramiyesinden kesinti yapılma ihtimali endişeye neden oldu. Devlet vatandaşın borcunu eksiksiz bir şekile alabilmek için gerektiği durumlarda emekli ikramiye ödemelerinden de kesinti yapabiliyor.

Doğum Borçlanmasıyla Erken Emeklilik Mümkün mü?

Devlet tarafından ennelere erken emekli olmaları için çeşitli imkanlar tanınıyor. Doğum erken emeklilik için tanınan imkanlardan en önemlidi. Her çocuk üzerinen anneye iki yıl olmak üzere doğum borçlanması hakkı sunuluyor. Borçlanma süreci en fazla 3 çocuk için geçerli. Böylece erken emeklilik için 6 yıllık bir kazanç elde edilebilir.

Sigorta giriş tarihleri, prim süreleri ve prim ödemeleri gibi detayların eksiksiz olması halinde kadınlar doğum borçlanması ile emekliliği erkene çekebilirler.

Bordrolu Çalışanların Emekli Maaşlarının Düşmemesi İçin Ne Yapılabilir?

Bordrolu olarak çalışanlar için kazanç bildirimi yapmak zorunludur. Bu bildirim 5 yılda bir yapılır. Emekli maaşlarında hesaplanan yüksek gelirlerin altına inmemek adına kazanç bildirimleri sırada, daha önceki bildirimin altına düşülmemesine gayret edilmesi gerekir. Bunun için prim tutarının iki asgari ücret miktarının altına inmemesi esastır.

Kendi İşinde Sigortalı Çalışma Emekliğe Etki Eder mi?

Erken emekli olmak, yüksek miktarda emekli maaşı almak pek çok kişinin en büyük hayali. Bu yüzden çeşitli yöntemler öne sürülüyor. Peki 4/A statüsünde emekli olmak adına kişi kendi iş yerinde kendisini sigortalı olarak göstererek çalışmayı hayal ediyor. Ancak emeklilik için bu kabul edilebilen bir şart olmaktan çıkıyor. Kendi iş yerinde çalışan ve kendini sigortalı gösteren kişiler 4/B yani Bağkur'lu olarak emekli olabilirler.

Yurtdışında Yaşayanlar Yetim Aylığı Alabilirler Mi?

2008 yılından önce yetim aylığı konusunda şartlar çok esnekti. Ancak bu süreç sonrasında yeni düzenlemeler getirildi. 2008 yılı öncesinde anne ya da babasını kaybeden çocuklar dünyanın hangi bölgesinde olursa olsun yetim aylığını sorunsuz bir şekilde alırken, yapılan düzenleme sonrasında 2008 yılından sonra anne ya da babasını kaybeden kişiler yurtdışında ikamet ederken yetim aylığı alamıyorlar. Bunun için çalışmıyor ve herhangi bir gelir elde edemiyor olmak gerekiyor.

Sigorta Çıkış Bilgileri Nasıl Öğrenilir?

Geçmiş dönemde sigorta çıkış bilgileri hakkında bir işlem yapmak, bilgi almak neredeyse imkansızdı. Bunun ardından e devlet üzerinden insanların hayatını kolaylaştıracak yeni bir düzenleme yapıldı. Bu sayede e devlet üzerinden erişim sağlamak mümkün hale geldi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.