SSK, SGK, Bağ-Kur Emekli Sandığı Emeklilerine kötü haber! Emekli maaşlarından kesinti yapılacak mı? Emekli maaşlarınızı kontrol edin...

SSK, SGK, Bağ-Kur Emekli Sandığı Emeklilerine kötü haber! Emekli maaşlarından kesinti yapılacak mı? Emekli maaşlarınızı kontrol edin...

Bir süredir Hazine ile SGK arasında ortaya çıkan devlet katkı payı ödemeleri bir sorun olarak ifade edilmeye başlandı. SSK, SGK, Bağkur ve emekli sandığı emeklileri için uyarı geldi! Maaşlardan kesinti yapılacak mı?

Bir süredir devlet katkı ödemelerinde sıkıntı olduğunun belirtilmesi üzerine konunun değerlendirilmesi için çalışmalar yapılıyor. Hazine Bakanlığı aracılığı ile yapılan görüşmeler sonrasında, SGK bünyesinde devlet katkı ödemelerinde meydana gelen açığın ekonomik bir sıkıntı çıkarmaması için bazı çözüm yolları üzerinde çalışmalar devam ediyor. Hazine Bakanlığı ile SGK arasında görüşmeler devam ediyor. Yapılan görüşmelerden emekliler için nasıl bir karar çıktı? SSK, SGK, Bağkur ve emekli sandığı emeklilerinin maaşlarından kesinti yapılacak mı? İşte detaylar!

Hazine tarafından ortalama olarak 1.5 yıldır SGK bünyesine ödenmesi beklenen katkı payları bulunuyordu. Bekleyen ödeme geçtiğimiz günlerde tamamlandı.

Katkı payı ödemelerinde meydana gelen açık ve ortaya çıkan bazı sorunların bundan sonraki dönemde de devam etmesi halinde emeklileri olumsuz etkileyecek yeni sorunlar gündeme gelebilir.

Ekonomide pandemi nedeniyle büyüyerek devam eden durgunluk ve öncesinde ortaya çıkan bazı sorunlar sosyal güvenlik bünyesinde yapılacak olan ödemelerde ciddi sorunların yaşanmasına neden oldu. Ortaya çıkan açık ödemeler bir süre sonra giderek büyümeye başladı.

Devlet Katkı Ödemeleri Emekliler için Tehlike Arz Ediyor!

Yapılan görüşmelerin ardından torba yasası ve borçlanma limiti kapsamlarına bakıldığı zaman, tehlikenin devam etmesi halinde, hükümetin iktisat kurul toplantılarında sürece geriden dahil olabilecekleri bir ihtimal olarak değerlendirildi. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan bütçe çalışmaları sırasında bundan sonraki dönemde değerlendirmelerin farklı bir perspektiften yapılması bekleniyor.

Hükümetin gündeminde şimdilerde 2019 ve 2020 yılları içerisinde ocak ve mart ayları özellikle dikkate alındığı takdirde malullük, yaşılık ve ölüm sigorta kapsamları ile genel sağlık sigorta primleri için devlet tarafından ödenmesi gereken katkı paylarının ödenmemesi de gündeme gelmeye başladı.

Emeklilerin Maaşları Kesilecek mi?

Devlet katkı paylarının bundan sonraki dönemde de ödenmemesi gibi bir durum söz konusu olursa, hükümet cephesinden emekliler için oldukça riskli bir dönemin başlama ihtimali gündeme gelmeye başladı. Yeni dönemde yapılan görüşmelerde sağlık borçlanma ödemelerinde bazı indirim görüşmeleri de söz konusu. Ortaya çıkan karamsar tablo emeklileri ilerleyen dönemlerde olumsuz etkileyebilir. Emekli maaşlarından yapılacak kesinti ile ortaya çıkan açığın ödenebileceği iddiaları da ortaya atıldı. Bu durumda emeklilerin banka hesaplarını herhangi bir kesinti ihtimaline karşı kontrol etmeleri öneriliyor. Peki gerçekten emeklilerden kesinti yapılacak mı? Henüz konu hakkında hükümetten, çalışmaya yönelik bir açıklama gelmedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.