TikTok'a Şok Karar! Trump Onayladı, Uygulama Yasaklandı

TikTok'a Şok Karar! Trump Onayladı, Uygulama Yasaklandı

ABD Başkanı Donald Trump, Tik Tok’u bitirecek olan kararnameyi imzaladı ve uygulamanın yasaklanması sağlanmış oldu. Bu gelişmenin ardından ne olacağı merakla bekleniyor. TikTok, ABD merkezli bir şirkete satılacak mı?

Çinli şirketler tarafından piyasaya çıkarılan, işletilen sosyal medya uygulamaları TikTok ve We Chat ile ABD’de yaşayan kişi ya da kuruluşların herhangi bir iş yapmasını yasaklayan kararname Başkan Donald Trump tarafından imzalandı.

TikTok ve We Chat uygulamaları için ayrı ayrı yayımlanmış olan kararnamelerde, Çin menşeili olan ve geliştirilen mobil uygulamaların, ABD sınırları içinde kullanımının yaygınlaşmasının ülkenin ulusal güvenliğini tehdit ettiği ve dış politikasının yanı sıra ekonominin de risS altına sokulduğu belirtildi.

Donald Trump’ın imzaladığı iki kararnamede de, ABD’nin We Chat ve TikTok platformlarının sahiplerine karşı ülke güvenliğini korumak adına agresif olarak nitelendirilebilecek bu önlemlerin alınması gerektiğine işaret edildi. We Chat ve TikTok ile herhangi bir eylem yapılmasını engellemek için imzalanan iki kararnamenin 45 gün sonra yürürlüğe gireceği ifade edildi.

Başkan Trump, 3 Ağustos günü bir açıklama yapmış ve bu açıklamasında TikTok’un ABD operasyonlarının ABD’li bir şirkete satılması gerektiğini belirtmiş satılmaması durumunda Çin menşeili sosyal medya oluşumu TikTok’u 15 Eylül 2020’de yasaklayacaklarını duyurmuştu.

Ulusal güvenliğin tehdit altında olduğunu defaatle dile getiren Başkan Trump, TikTok uygulamasının Çin’in kontrolünde olmasını istemediklerini bu sebeple Microsoft ya da buna benzer büyük bir ABD merkezli şirketi TikTok’un ABD’deki operasyonlarının satın alması gerektiğini belirtmişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.