Ev Alacaklara Kötü Haber! Maliyetler Yükseldi!

Ev Alacaklara Kötü Haber! Maliyetler Yükseldi!

Ekonomik göstergeler çerçevesinde kamu bankaları ikinci kez konut kredi faiz oranlarını düşürdüler. Bu süreçte ev alma hayali kuran ve doğru zamanı bekleyen vatandaşlara kötü haber verildi. Ev alma maliyetleri ciddi oranda arttı. İşte detaylar!

Pandemi döneminde konut piyasası ile birlikte pek çok sektörü de hareketlendirmek isteyen hükümet kolları sıvamıştı. Kamu bankalarının hazırlamış olduğu konut kredi kampanyası pek çok vatandaşı harekete geçirdi. Bu süreçte kredi faizleri şimdiye kadar hiç görülmemiş bir seviyeye düşürüldü ve bunun sonucunda ev almak için büyük bir fırsat sunuldu.

Hem konut satışlarını artırmak hem de vatandaşın pandemi sürecinde yaşamış oldukları kötü günlerin atlatılması için düzenlenen kampanya haftalarca büyük ses getirdi. Konut kredi faiz oranları hem sıfır, hem de ikinci el konutlar için farklı oranlarla gerçekleştirildi. Pek çok kişi ev sahibi olurken, yine pek ço kişi ise doğru zamanı beklemeye başladılar.

Kamu bankaları tarafından alınan yeni bir kararın ardından ev almak isteyen vatandaşları oldukça üzen bir haber verildi. Konut kredi faizleri yükseltildi. İkinci el konutlar için alınan faiz kararının ardından sıfır konut kredilerinde de bazı düzenlemeler yapıldı.

Vatandaş yeni konut kredi faiz oranlarına alışmaya çalışırken bir yeni haber daha geldi. Dün kamu bankaları tarafından yapılan yeni bir açıklamayla konut kredi faiz oranlarının ikinci kez yükseltildiği açıklandı.

Konut Almanın Maliyeti Yükseldi

Üç kamu bankası tarafından son yapılan güncellemenin ardından konut kredi faizi son olarak yüze 0.87 seviyelerine çıkmış oldu. Bu sayede 200 bin liralık kredi çeken bir kişinin 120 ay vadeli olmak üzere konut kredisi alması halinde toplam ödeyeceği aylık taksit tutarı da 2 bin 691 liraya çıktı. Yaklaşık 171 liralık bir artış oldukça dikkat çekti. Tüm vade boyunca yapılan değerlendirme sonrasında ise toplam masraf tutarı 20 bin 572 lira artmış oldu.

Bundan sonraki dönemlerde ekonomik göstergelere ve piyasalara bakıldığı zaman konut kredi faiz oranlarının yeniden düşmesinin pek mümkün olmadığı düşünülüyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.